Na průvod Petra Voka s družinou čekali v sobotu odpoledne marně návštěvníci Hradního bálu na Helfštýně. Prázdné podium přivítalo také diváky festivalu Bestfest v Rouském na Hranicku.

Nabitý program přitom sliboval i vystoupení Anny K. a nebo slovenské kapely Desmond. Pořadatelé se shodují: něco takového v historii konání kulturních akcí nepamatujeme.

O zrušení bálu rozhodl liják

„Hradní bál jsme zrušili vůbec poprvé v jeho historii. Nic jiného nám ale nezbývalo, odpoledne začalo hustě pršet a museli jsme se rychle rozhodnout,“ uvedla správkyně hradu Helfštýna Marcela Kleckerová.

„Lidi měli kvůli bouřce strach vyjet na hrad, takže jsme raději obvolali účinkující a bál zrušili. Je nám to líto, ale i kdybychom to neudělali, neměli bychom pro koho hrát. Nádvoří bylo prázdné,“ dodala.

Velkolepý hradní bál nakonec nahradilo vystoupení hudebníků pro dvanáct zbylých návštěvníků v místní restauraci. „Lidé, kteří tu s námi zůstali a přečkali bouřku, si aspoň poslechli kapelu Torzo z Hodonína. Chtěli jsme jim tak vynahradit cestu, kterou k nám vážili,“ podotkla Kleckerová.

Pořadatelé nyní zvažují, že se bál uskuteční v menším rozsahu v jiném termínu, to na během dnů volna na konci září.

Bouřky se teď pro pořadatele akcí na Helštýně staly doslova noční můrou. V srpnu se totiž na hradě koná světoznámé setkání uměleckých kovářů Hefaiston.

„Celý den se pracuje na otevřeném nádvoří hradu. Nedovedeme si vůbec představit, co bychom dělali, kdyby se strhla průtrž mračen. Náhradní prostory jsou totiž omezené a na akci se sjíždějí stovky kovářů z celého světa,“ zoufá si Kleckerová.

Lístky na Bestfest lidé nemusejí vracet

Bouřka překazila v sobotu také program hudebního festivalu Bestfest v Rouském na Hranicku. „Akci jsme museli kvůli dešti v pět hodin odpoledne oficiálně ukončit,“ shrnula organizátorka festivalu Dana Pečeňová.

Díky vytrvalosti diváků ale podle ní zábava v Rouském pokračovala dál, i když neoficiálně. „Návštěvníci byli skvělí, schovali se pod deštníky, stany i pod krytou část podia a vytrvale čekali, až se počasí umoudří,“ popsala atmosféru v publiku Pečeňová.

Hodně lidí ale z festivalu po jeho oficiálním ukončení odjelo. „O náhradním termínu teď jednáme s hudebníky. Je sice těžké domluvit jediný termín, který by vyhovoval všem, ale nevzdáváme to. Zakoupené lístky samozřejmě i nadále platí,“ přislíbila.

Na počasí jsme krátcí, říkají také pořadatelé hodů v Přerově

Mnozí pořadatelé akcí pod širým nebem teď hledají cesty, jak zajistit i ve špatném počasí program ve stejném rozsahu a nebýt závislý pouze na venkovní scéně. „Na počasí jsme bohužel krátcí,“ pokrčil rameny také ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Rudolf Neuls, který v těchto dnech dolaďuje detaily návštěvnicky oblíbených Svatovavřineckých hodů v Přerově.

Při pořádání venkovních akcí jeho týmu nezbývá nic jiného, než doufat, že pršet nebude. „Problémem je kapacita. Při akcích, jako jsou koncerty nebo blížící se hody, počítáme s vysokou návštěvností. Program většinou dovnitř přesunout nemůžeme, protože v centru města není tak velký sál,“ poznamenal Neuls.

Eva a Vašek?

Vystoupí i v dešti Slibovanou akci rozhodně nehodlají rušit v Dřevohosticích, kde se tento víkend koná tradiční Setkání dechových hudeb. Na podiu se má totiž objevit i populární české duo Eva a Vašek.

„Očekáváme, že k nám zavítá přes patnáct set lidí. Program se tedy bude konat i v případě hustého deště. Nemůžeme si dovolit jej zrušit, “ uvedl místostarosta Dřevohostic Petr Dostál.

V případě velké bouřky by se podle něj mohlo hudební vystoupení konat pouze v místní sokolovně. Ta má ale kapacitu maximálně šesti set diváků. „To bychom ale zase ochudili půlku lidí, takže chceme, aby se to celé konalo venku. Máme připraveny velké stany a podium je částečně zastřešeno,“ řekl Dostál.

Ten přesto doufá, že se nakonec obloha vyjasní a návštěvníci budou odcházet spokojení. Optimistický k předpovědi počasí je i Roman Hambálek, kytarista a zpěvák skupiny Forum, která vystoupí v původní sestavě na další tradiční letní akci – červencové a srpnové noci v Citově. „Vždycky to nějak proběhlo. Za více než dvacetiletou historii naší skupiny nebyla taneční zábava zrušená,“ uzavřel Hambálek.

Petra Poláková-Uvírová a Naděžda Švrčková