Na frekventované Grymovské ulici v této místní části se tvoří vyjeté koleje, rozbité jsou i chodníky v obci. Zbudování kanalizace, které by opravy urychlilo, se ale stále odkládá.

„Každý větší liják ukáže, jak moc je oprava komunikace a chodníků v Kozlovicích nutná. Na cestě v Grymovské jsou vyjeté koleje, které se vytvořily kvůli projíždějícím nákladním autům. Když zaprší, voda v kolejích stojí. Na podzim to sice trochu zavezli a vyfrézovali, ale stejně to ničemu nepomohlo," stěžuje si předsedkyně osadního výboru v Kozlovicích Jolana Čechová.

Problém se prý dotýká všech obyvatel.

„Lidé mají ohozené fasády domů blátem, když jde člověk na autobusovou zastávku, aby se pětkrát převlékl. Po Grymovské se nedá bez „osprchování" vůbec pohybovat, a když ano, tak jen ve skafandru nebo neoprenu," vylíčila dále.

Město má ale svázané ruce a opravu této komunikace si jednotlivé instituce přehazují jako horký brambor.

„Víme, v jakém stavu je tato silnice, nejsme ale její správci. Obrátil jsem se s dotazem na zástupce Správy silnic, a ti mi sdělili, že poškození způsobují vozidla pro výstavbu dálnice. Opravu by tedy mělo provést Ředitelství silnic a dálnic," shrnul Zdeněk Holas z odboru správy majetku a komunálních služeb přerovského magistrátu.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková ale ve čtvrtek neměla informaci o tom, kdy a zda vůbec se cesta začne spravovat.

Obyvatelé Kozlovic, kteří bombardují úředníky svými stížnostmi, se setkávají ještě s jedním argumentem.

Zakažte vjezd náklaďákům

Komunikaci prý nemá smysl spravovat, dokud nebude v obci hotová kanalizace.

„Tato akce je stále ve fázi příprav a v plánu na letošní rok investice není," nastínil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Obyvatelům Kozlovic ale taková odpověď nestačí.

„ Chápeme, že oprava silnice závisí na výstavbě kanalizace, která se řeší už pět let a na vybudování obchvatu, jenž je také v nedohlednu. Nechápeme ale to, že se cesta spravuje od Grymova po bývalé zemědělské družstvo a z druhé strany je opravená po ceduli Kozlovice. V úseku přes obec se ale nic neděje," řekla Jolana Čechová.

Osadní výbor podle ní navrhl jako částečné řešení situace zákaz vjezdu aut s hmotností nad 3,5 tuny.

„Zatím se k tomu ale kompetentní orgány nevyjádřily. Kraj podle našich informací hospodařil s přebytkem 170 milionů korun a zhruba deset milionů z toho má jít do opravy silnic. Proč by se tedy ta naše cesta nemohla spravit?," ptají se naštvaní lidé.

Ti sepsali už loni petici, kterou chtěli dosáhnout výstavby kanalizace. Sešly se pod ní necelé dvě stovky podpisů. Kozlovice totiž na dlouho neřešený problém doplácejí hlavně v období přívalových dešťů, kdy se sklepy domů ocitají pod vodou.