Kolem provizorně rozdělaného ohniště a pravěké chýše před budovou školy v Předmostí museli letos projít účastníci tradičního pochodu Po stopách lovců mamutů, kteří se v sobotu ráno vydali na devět kilometrů dlouhou trasu.

Proč vítala tentokrát pravěká rodinka návštěvníky na chodníku a ne jako obvykle ve školním muzeu?

„Kvůli opravám budovy tu teď máme přechodné bydliště,“ vysvětloval ředitel ZŠ J. A. Komenského v Hranické ulici Vladimír Peška.

Školáci z pátého ročníku, převlečení do pravěkých kostýmů a s vyzbrojení luky a klacky, se do svých rolí neandrtálců dokonale vžili. Doba před pětadvaceti tisíci lety, která zapsala přerovskou místní část Předmostí do učebnic dějepisu, je totiž fascinuje.

„Je to pro mě tajuplné a kouzelné. Už jen to, že v té době byla pořád zima a lidé museli bojovat o přežití,“ vyjádřil svůj obdiv jeden z páťáků Radek Dudík.

Ten společně s kamarády ze třídy bavil kolemjdoucí, kteří procházeli kolem chýší. Díky exponátům pravěkých lidí v životní velikosti měli mnozí lidé problém rozpoznat zdálky, kdo je kdo.

„Jednou se nám ve školním muzeu dokonce stalo, že si jeden starší pán myslel, že stojí u exponátu, a ona to byla převlečená dívka ze školy. Když se pohnula, tak strašně se lekl, že jsme málem volali záchranku,“ líčila učitelka Helena Prokešová.

Ve školním muzeu jsou podle ní kulisy ještě autentičtější než venku.

„Oheň před chýší bývá nasvícený a je prostor i pro přednášku o historii Předmostí. Tentokrát se ale musíme spokojit s provizoriem, a aby to lidé pochopili, napsali jsme alespoň na zeď u chýše na vysvětlenou – přechodné bydliště,“ podotkla.

Na start třináctého ročníku putování Po stopách lovců mamutů, který byl v sobotu od devíti do půl jedenácté dopoledne, se letos vydalo více než šest set zájemců – byly mezi nimi především školy z Přerova, Olomouce a okolí, ale i rodiny s malými dětmi.

„Počasí se vydařilo, a tak jsme s přáteli vyrazili do přírody. Na kopci nás čeká občerstvení, děti se vyhrají, a na každém stanovišti dostanou razítko. Je to pro ně zábava,“ popsala Drahomíra Pešatová z Přerova, která se na cestu vydala s pětiletým vnukem.

„Minule jsem se bála, že devět kilometrů nezvládne, ale nakonec se chtěl po skončení túry ještě proběhnout,“ smála se.

Trasa vede od školy a lidé musí bedlivě sledovat vyznačené stopy, které je provedou panelovým sídlištěm v Předmostí. Kolem obelisku Sonda do pravěku dojdou až k Infocentru a Památníku lovců mamutů a dále stezka pokračuje přes Hradisko, zahrádky a na Školní kopec.

„Tam je pro účastníky pochodu připraveno občerstvení v podobě limonády, piva a mamutího zákusku,“ upřesnil ředitel školy Vladimír Peška.

Cesta vede dál nad Přerovskou roklí a na Popovický kopec. Přes Vinary a Popovice se pak výpravy vracejí zase zpátky do Předmostí.