Na dvoře Základní školy J. A. Komenského v Předmostí se v sobotu ráno sešly stovky zájemců, aby se zaregistrovaly do historicko-přírodovědného putování. První kroky vedly sídlištěm k infocentru a Památníku lovců mamutů.

„S vnučkou se pochodu účastníme už potřetí, letos sebou máme i malého vnuka. Je to perfektní akce, děti se po cestě dozvědí historii místa, společně se projdeme a na Čekyňském kopci si dáme občerstvení. Oceňuji, že trasa je tematická – myslím, že máme být na co hrdí a měli bychom naleziště lovců mamutů propagovat ještě více," zmínila Marie Plánková z Předmostí.

Radost i lehká únava z výšlapu byla znát na Školním kopci, kde byla situována občerstvovací stanice. Lidé mohli ochutnat i svařený nápoj z ovoce zdejších stromů.

„Mošt je vyrobený z plodů z Knejzlíkových sadů. O prostor se staráme a chtěli bychom, aby tady byl v budoucnu pěkný prostor, kde by lidé z Přerova i okolí mohli trávit volný čas," uvedl Libor Pokorný, předseda spolku Predmostenzis.

Na děti i dospělé čekala poznávací hra stromů podle listí, program byl připraven i v samotné škole. Její prostory navíc ozdobily obrazy malíře Václava Noska.

„Rád maluji Přerov, jsem Přerovák a mám rád staré záběry města. Spoustou míst jen procházíme, ale teprve, když se člověk zastaví a začne se dívat, tak zjistí, že Přerov má hodně krásných zákoutí, které nám kolikrát unikají. Taková místa se snažím zachytit," prozradil Nosek.

Pochodu se podle organizátorů účastní každoročně kolem tisíce zájemců. „Pro děti jsou připraveny soutěže i malování. Otevřeno je také muzeum ve škole. Akci zajišťuje zhruba čtyřicet lidí – učitelé i rodiče," prozradil za pořadatele Rostislav Dočkal.