„Stavbu přeložky na Bochoř jsme dokončili už dříve a technicky ji měli připravenou před Vánocemi. Zprovoznění se zpozdilo kvůli administrativním průtahům. Během pondělí se silnice otevře a auta převedou na novou komunikaci,“ shrnul Petr Černík, ředitel stavby ze společnosti Strabag.

Stávající silnice mezi Bochoří a Přerovem kvůli výstavbě dálnice zanikne a bude předána obci Bochoř. „Ta má v plánu zde vybudovat cyklostezku,“ řekl. Za jednu z prvních vlaštovek dostavby dálnice D1 považuje zprůjezdnění přeložky silnice na Bochoř náměstek přerovského primátora pro dopravu Tomáš Navrátil (ANO).

Výstavba dálničního obchvatu, 8. listopadu 2023, Přerov.
Dopravní události roku 2024 v Olomouckém kraji? Vymodlená dálnice i spojka

„Jedná se o přeložku stávající komunikace, která se musela překládat z důvodu přibližovacího a vzletového prostoru letiště. Stávající cesta se upraví a vznikne na ní cyklostezka na Bochoř,“ doplnil Navrátil.

Na hlavní trase dálnice se momentálně dokončují sanační opatření a probíhá stavba konsolidačních násypů. „V areálu chemičky Precheza už je odvrtaná většina pilot a probíhá zde betonáž základů pilířů pro estakádu, jejíž stavba bude naplno probíhat v roce 2024,“ nastínil.

Řidiče na Přerovsku čekají v souvislosti s výstavbou dálnice D1 v letošním roce dílčí omezení. Během stavby mostu přes přeložku silnice II/436 a trať Brno - Přerov musejí v průběhu roku počítat se semaforem a zúžením.

V Přerově se po rekonstrukci otevřel vnitřní bazén. 8. prosince 2023
Přerovský bazén vzali lidé útokem, návštěvnost láme rekordy

„Silnice mezi Přerovem a Tovačovem bude přestavěna a rozšířena. Od podzimu 2024 do podzimu 2025 se musejí šoféři připravit na omezení v podobě zúžení a snížené rychlosti. V některých etapách narazí na semafor. Na silnici II/434 Přerov - Tovačov bude platit při stavbě napojení ramp mimoúrovňového křížení Přerov - západ dílčí omezení až v průběhu roku 2025. Během budování estakády přes Dluhonice se počítá také s dílčím omezováním v rámci místních komunikací,“ konstatoval Petr Černík. 

Výstavba dálničního obchvatu, 8. listopadu 2023, Přerov.
Soud zrušil verdikt krajského úřadu o povolení kácení na D1 u Přerova