„Začala jsem je sbírat už před lety kvůli své kamarádce. Sbírka se postupně rozrostla a v současnosti mám asi dva a půl tisíce exponátů. Medvídky miluji a i moje děti si k nim našly vztah. Přišla jsem se do muzea podívat, jak výstavu nachystali,“ řekla sběratelka Svatava Ryparová.

Kurátorka Šárka Krákorová Pajůrková prozradila, že má letošní výstava Vánoce na zámku upoutat hlavně pozornost nejmenších návštěvníků.

„Snažili jsme se sbírku ukázat v její celistvosti, což se nám úplně nepodařilo, i když jsme expandovali dokonce na chodbu. Paní Ryparová získala plyšové medvídky různým způsobem - některé jí darovali její nejbližší, část si koupila, ale něco našla i u popelnice, jak sama říká. Hledali jsme dobrovolníka, který by všechny kousky spočítal, ale marně,“ řekla s úsměvem kurátorka.

Eliška Nováková se svým otcem Pavlem Novákem
Koncert Nováků na Štědrý den bude i letos! Štafetu převzala dcera Eliška

Medvěd jako hračka je tu podle ní už více jak sto let a doprovázel několik generací.

„Myslím, že i mnozí dospělí si na výstavě najdou toho, se kterým si kdysi hráli. Pohled na plyšovou hračku se postupem času měnil tak, aby byl medvídek stále hezčí a rozkošnější. Starší kousky jsme dávali k sobě a některé exponáty opatřili i cedulkami. Dělali jsme to trochu na efekt a zaměřovali se hlavně na nejmenšího návštěvníka,“ zmínila s tím, že příprava trvala asi dva měsíce.

Výstava Vánoce na zámku naladí návštěvníky na adventní pohodu a součástí výzdoby je i deset živých jedlí, nazdobených baňkami ze Slezské tvorby Opava. Lidé mohou obdivovat také unikátní vyřezávaný betlém sázavského řezbáře Bedřicha Zbořila. Vystavených je všech 130 figur z lipového dřeva, které znázorňují nejen biblické postavy, ale zachycují i všední život na vesnici.

Rozsvícení vánočního stromku na Masarykově náměstí v Přerově, 27. listopadu 2022
VIDEO: Přerov ozářil vánoční strom. Na náměstí dorazily davy

Na stěnách jsou zavěšeny obrazy známého malíře Antonína Kubáta z depozitáře Muzea Komenského, na nichž je zachycen starý Přerov. Chodbu zámku zase vyzdobily historické vánoční pohlednice.

Součástí vánočně laděné výstavy je i letos doprovodný program.

„Zdobení skleněných baněk pro veřejnost se uskuteční o víkendu 10. a 11. prosince a očekáváme hojnou účast. Zájemci si mohou zakoupit baňku, která je v ceně vstupného za 65 korun, a vlastnoručně ji nazdobit třpytkami,“ doplnila Jana Trtíková, vedoucí výstavního a programového oddělení Muzea Komenského v Přerově.

V běhu je i program pro školy, který zahrnuje povídání o Vánocích, pohádku o medvědovi a výtvarnou dílnu. Výstava Vánoce na zámku s medvědy potrvá do 8. ledna.