Už nadcházející víkend - v sobotu 13. ledna - ožije parket kulturního domu v Troubkách tradičním mysliveckým plesem. Začátek je ve 20 hodin.

„Ve zvěřinové tombole budou zajíci, bažanti, černá zvěř i jelení maso. Lidé si také pochutnají na vyhlášené myslivecké kuchyni, která láká návštěvníky ze širokého okolí. Jídelní lístek slibuje pochoutky jako srnčí guláš, divočák se zelím a knedlíkem nebo jelení řízek s bramborovým salátem,“ řekl Luděk Judas, jednatel mysliveckého spolku Mezivodí Troubky, který akci pořádá.

Prvním dítětem, které se letos narodilo v přerovské porodnici, je malá Sofi z Potštátu. Narodila se 2. ledna v 11.20 hodin.
V Přerově se loni narodilo více kluků než dívek. Vedou jména Anna a Jakub

O úvodní vystoupení se postarají myslivečtí trubači Zátrža, k tanci a poslechu bude hrát Peter´s music. „Cena vstupného je stejná jako loni - 100 korun, za zvěřinové speciality zaplatí lidé 150 korun, což je lidová cena. Pivo Zubr je za 40 korun,“ přiblížil.

Organizátoři ale letos nebudou vypravovat autobus z Přerova, protože se většina lidí dopravuje po vlastní ose. „Z autobusového nádraží jede spoj do Troubek v 18.35 hodin a pak i ve 20.30,“ upřesnil. Tradiční myslivecký ples se v Troubkách pořádá už od roku 1958. „Za celou dobu trvání měl pauzu jen po povodních v roce 1997 a pak během covidu,“ dodal.

Hanácké bály v Kojetíně a Tovačově

Velmi oblíbené jsou během sezony také hanácké bály, které se konají v Kojetíně a Tovačově. Ani letos o ně milovníci folkloru nepřijdou. V Kojetíně se uskuteční Hanácké bál 24. února v 19.30 hodin.

„Návštěvníci si užijí slavnostní nástup všech souborů - domácí Hanácké besedy Kojetín, ale i hostů z okolí - Valašska nebo Slovácka. K tanci a poslechu budou hrát Hulíňané a Hallo Band, vystoupí také cimbálová muzika Dubina,“ přiblížila Hana Svačinová, ředitelka Městského kulturního střediska v Kojetíně. Lidé zaplatí za vstupné 250 korun a 50 stojí místenka. Dohromady tak za lístek dají 300 korun.

Mezinárodní den švihlé chůze v Olomouci, 7. ledna 2024
Švihlá Olomouc: stovky lidí prošly centrem švihlou chůzí. Podívejte se

V tradičním duchu se uskuteční také 26. Hanácké bál v Tovačově, který se koná 2. března od 19.30 hodin.

„Pozvali jsme na vystoupení převážně místní hanácké soubory - Hatě Tovačov, Hatěnky a zahraje také cimbálová muzika Konopěnke. Snažíme se večer každý rok něčím ozvláštnit a náš spolek připravuje nový taneční program. Vstupné je 180 korun a místenku si musí zájemci zajistit předem,“ shrnula Zdeňka Ludvová z Hanáckého spolku Haťě Tovačov. Podle ní bude i letos tombola bohatá díky hodnotným cenám od sponzorů a podporovatelů spolku.

V „měšťáku“ se plesá až do jara

Nabitá sezona čeká návštěvníky Městského domu v Přerově. Na své si přijdou jak studenti maturitních ročníků, které čeká procházka po červeném koberci a stužkování, ale i návštěvníci Přerovského plesu. Ten se uskuteční 2. března od 19 hodin a jeho téma je tentokrát Milujeme bublinky.

„Lidé si užijí taneční vystoupení, k dispozici bude i fotokoutek, soutěž o ceny a afterparty DJ Rádia Haná. Moderuje Veronika Petruchová, během večera zahraje k tanci olomoucká kapela Jamr´s a v programu vystoupí skupina Jelen,“ popsal manažer kultury Městského domu v Přerově Pavel Ondrůj. Kromě studentských plesů ožije Městský dům 17. února také plesem Klubu amerického fotbalu Mammoths Přerov. Závěrečnou akcí sezony je v měšťáku vždy počátkem dubna Džínový bál.

Tradiční novoroční výstup na Helfštýn, 6. ledna 2024
Tradiční výstup na Helfštýn zlákal zástupy i v dešti, dorazily z celé Moravy

Fanoušci hojně navštěvovaného Plesu brutálních borců si mohou zaškrtnout v kalendáři datum 23. února. Místem konání je klub Teplo a začátek je ve 20 hodin. Zatímco loňský ročník se nesl v duchu vzpomínek na devadesátá léta, tentokrát ožije na parketu Divoký Západ.

„Vytáhněte své kovbojské klobouky a kožené rukavice a připojte se na westernový ples plný zábavy, her, vystoupení, tance a dobrodružství. K tanci a poslechu zahraje i tentokrát brněnská kapela Kanci paní nadlesní,“ zve na akci hlavní organizátor akce, kterým je Klub brutálních borců.

Pestrou nabídku akcí slibují i obce

Tančit a užívat si zábavy budou během zimy také v obcích na Přerovsku. Například v Kokorách se koná 20. ledna ve 20 hodin Farní ples, který slibuje bohatý program - vystoupí na něm Moravská Veselka a skupina Rio. Pořadatelé slibují také bohatou tombolu - první cenou je elektrická koloběžka. Slosovatelná vstupenka přijde na 150 korun.

Ilustrační foto
Plesová sezona na Hranicku pomalu končí. Podívejte se, kam se dá vyrazit

V Dřevohosticích pořádá farnost 3. února ve zdejší sokolovně Společenský ples, na kterém zahraje Moravská Veselka a DJ Josef Capík. Začátek je ve 20 hodin. Do Horní Moštěnice mohou lidé vyrazit v únoru na zahrádkářský a hasičský ples. Plesat se bude i v řadě dalších obcí.

Také se u vás koná ples či maškarní karneval pro děti? Pozvánky nebo fotografie z plesu či dětského karnevalu s krátkou popiskou nám pošlete na e-mail: prerovsky@denik.cz. Rádi se o ně podělíme s našimi čtenáři.