V uplynulých letech opravovali kanalizaci a loni pak i povrch tří ulic v části Lešetín, které byly poškozené výkopovými pracemi. Tak velké investice, které vyšly řádově na mnoho desítek milionů korun a z velké části je pokryly dotace, se letos nechystají.

„Snažíme se držet rozpočet vyrovnaný. I letos ale budeme pokračovat v dobudovávání kanalizace v ulici Padlých hrdinů a také v některých nutných opravách místních komunikací. Ty si vyžádají přibližně dva miliony korun,“ říká místostarosta Kojetína Jiří Šírek.

Město chce také zrenovovat teplovodní kanál na sídlišti.

Zřejmě nejdůležitější akcí je ale navýšení kapacity zdejší mateřské školy. Ta sídlí ve dvou budovách a nyní pojme 158 malých žáčků.

„Od zřizovatele máme povolenou výjimku, abychom ve třídách mohli mít 27 dětí,“ podotýká ředitelka školky Ivana Krčmařová.

Ani to ale nestačí, mateřská škola musela některé děti odmítnout.

„Děti, které ještě nedovršily tři roky nebo nemají trvalé bydliště v Kojetíně, jsme odmítli. Nutí nás k tomu kapacita našeho zařízení,“ vysvětlila ředitelka.

Ve školce přibude jedna třída

Od září by ale ve školce měla přibýt celá nová třída. V budově na náměstí, kde sídlí část mateřské školy, je totiž i Dům dětí a mládeže. Ten hodlá vedení města přesunout do jedné ze dvou kojetínských základních škol.

„Základní škola Svatopluka Čecha má volné prostory, kde by mohl fungovat právě Dům dětí a mládeže,“ vysvětluje Šírek.

Uvolněné přízemí by pak posloužilo školce. Na nutné úpravy této budovy bude podle místostarosty potřeba přes milion korun, na úpravy v základní škole pak další milion.

„Stavební práce by měly být hotové do léta,“ doplňuje.

Městská policie a matrika se budou stěhovat

Do základní školy by se přesunula také druhá část Domu dětí a mládeže, která je dnes ve vile patřící městu.

„Tu bychom pak mohli prodat a získaná částka by uhradila náklady spojené se stavebními úpravami a stěhováním,“ dodává místostarosta.

Milion korun si letos vyžádají i plánované rekonstrukce výtahů v budově polikliniky, na tři miliony sto tisíc korun pak vyjde sanace budovy městského úřadu a rekonstrukce kanalizace pod ní.

Tyto prostory totiž silně provlhly při hašení požáru roku 1995 a přízemní prostory dodnes silně vlhnou.

„Po úpravách sem hodláme z dvorního traktu přestěhovat i městskou policii a bude zde také matrika,“ říká Šírek.

Na opravu polikliniky peníze nezbudou

I letos v Kojetíně žádají nebo hodlají žádat o některé dotace – na rekonstrukci a dovybavení sběrného dvora 2,5 milionů korun a také na zateplení školky v Hanusíkově ulici, kde půjde o částku přibližně 4,5 milionu korun.

Na co naopak peníze letos nezbudou, je kompletní oprava budovy polikliniky.

„Tu máme v majetku od roku 1997, má 45 let a potřebovala by velkou rekonstrukci. Náklady na ni by ale byly čtyřicet až padesát milionů a to jsou peníze, které opravdu nemáme,“ shrnuje místostarosta.