„Zatím nevíme, co nás čeká, a proto nemůžeme vyhodnotit, jaký bude mít celá situace dopad. Sedmdesát procent naší produkce ale končí v Evropě a na exportu do Ruska nejsme závislí - pohybuje se kolem deseti procent,“ konstatoval ředitel přerovské chemičky Precheza Ivo Hanáček.

Pro firmy je výhodné, když je riziko diverzifikované a teritoria se mohou exportně měnit. Problémem prý není ani exportní clo.

Očkovací centrum v přerovském klubu Teplo. 7. dubna 2021
V klubu Teplo už naočkovali přes tři tisíce lidí. Praktikům se odhlašují

Zubr: Nepoloží nás to

Také přerovský pivovar Zubr by neměl ochladnutí česko-ruských vztahů výrazněji pocítit. Mnohem větší ztráty způsobila v minulých měsících koronavirová pandemie a uzavření restaurací, hospod a kaváren.

„Nejsme na exportu do Ruska závislí a prodeje se pohybují jen v jednotkách procent. Tato situace nás tedy nepoloží a nemáme ani signály o tom, že by se měly nějaké dohodnuté obchody rušit,“ shrnul ředitel pivovaru Zubr Tomáš Pluháček.

Tradiční výrobce pěnivého moku se musel přizpůsobit tomu, že výrazně poklesl prodej sudového piva.

„Více se teď pije pivo z plechovek a lahví, kde jsou prodeje dobré. I v této obtížné situaci se nám daří nacházet nové klienty a trhy, a kdybychom ty jednotky procent obchodů s Ruskem ztratili, najdeme jiné. Nebojím se toho, že bychom nenahradili export v řádu jednotek,“ doplnil.

Nejvíce se dnes pivo vyváží na Slovensko, ale putuje také do Švédska, Řecka, Itálie nebo asijských zemí.

Těsné exportní vazby na Rusko nemá ani tradiční přerovský výrobce kufrů - společnost Kazeto.

„Obchodujeme hlavně se zeměmi západní Evropy, vyvážíme naše produkty do Anglie, Německa, Francie, ale také do Spojených států amerických,“ konstatoval ředitel společnosti Kazeto Libor Budík.

Tomáš Lebeda, vedoucí katedry politologie a evropských studií na FF UP v Olomouci
Selhání Hamáčka, Zeman opět neplní povinnosti, říká politolog Lebeda k Vrběticím

Meopta: Bez komentáře

Dopad politické situace na obchody s Ruskem zatím nechtějí hodnotit zástupci přerovské firmy Meopta, která je významným českým výrobcem vojenské a sportovní optiky a dodavatelem průmyslových aplikací pro polovodičový průmysl a digitální projekce.

„Tuto otázku nyní nebudeme komentovat,“ uvedla mluvčí společnosti Vladimíra Hacsiková.

Na prognózy dalšího vývoje je zatím brzy podle zástupců společnosti Aircraft Industries v Kunovicích - firmy se stoprocentním ruským kapitálem, která se zabývá leteckou výrobou.

„Dnes nedokážeme říci, zda a případně jaký dopad bude mít celá situace na naši společnost. Ta záležitost je poměrně čerstvá, ale o sankcích se zatím nehovořilo, takže věříme, že nás tato kauza jako společnost neohrozí,“ shrnula stanovisko vedení firmy šéfka marketingu Denisa Zapletalová.

Zdrženlivé je v hodnocení situace také vedení vizovické likérky Rudolf Jelínek, která vyrábí ovocné destiláty.