Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pískovna opět vyvolala spor

Žeravice/Přerov - Přerovští zastupitelé budou na svém dubnovém zasedání stát před důležitým rozhodnutím, zda schválí navrhovanou změnu nového územního plánu.

8.2.2008
SDÍLEJ:

Silně emotivní a vypjatá atmosféra provázela ve středu 30. ledna veřejné shromáždění v příměstské části Přerova Žeravice.Foto: DENÍK/Dagmar Rozkošná

Pokud pro tento návrh zvedne většina z nich ruku, dají tak zelenou výstavbě pískovny v Žeravicích. Proti tomuto záměru však už řadu let bojují místní obyvatelé. Proč pískovnu ve své obci nechtějí?

To vysvětlují ve svém otevřeném dopise, který je plný obav. Ty se však snaží vyvrátit investor Libor Kanis.

 

Odborník: Žeravičtí nemusejí mít strach

Obyvatelé Žeravic se obávají výrobku Prestab, který má být použit při rekultivovaci plochy po zamýšlené těžbě písku v místní lokalitě Lapač.

O jaký materiál se jedná, co obsahuje a zda je zdravotně bezpečný, na tyto otázky odpovídal Jiří Mann z Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí v Mostě. Tato instituce vydala certifikaci tohoto výrobku.

Rozhovor s Jiřím Mannem

Mohl byste stručně popsat, o jaký výrobek se jedná?

Prestab je stavebním výrobkem, který byl certifikován v roce 2002. Jeho kvalita je systematicky kontrolována formoupředepsaných výrobních zkoušek. Komplexní dohled nad jeho kvalitou provádí každoročně Autorizovaná osoba 242, která u výrobce důsledně prověřuje technologickou kázeň výroby, záznamy s výsledky kontrolních výrobních zkoušek a namátkově odebírá vzorky Prestabu, které jsou následně zkoušeny výhradně v nezávislé akreditované zkušební laboratoři.

Může mít tento výrobek dopady na lidské zdraví?

Osobně garantuji, že úplné soubory průkazních zkoušek zdravotně-ekologických vlastností Prestabu, provedené v období 2002 až 2007, jednoznačně prokazují jeho zdravotní nezávadnost. Jeho jedinou nevýhodu spatřuji v tom, že vizuálně dobře nevypadá, tato skutečnost všaknemá žádný vliv na jeho technické vlastnosti.

Je vhodný k zásypu i tam, kde se nacházejí spodní vody?

Pokud vím, bylo ve všech dosud schválených projektech s využitím Prestabu stanoveno, že vytváření vrstev technické rekultivace se předepisuje nad hladinou mělké podzemní vody.

Je vhodný pro vegetaci rostlin a dřevin?

Prestab lze označit za materiál sterilní, svými vlastnostmi velmi vhodný pro realizaci hutněných nebo nehutněných sypaných konstrukcí v etapě technické rekultivace určené lokality.

Tyto vrstvy nejsou nikdy ukončeny na úrovni povrchu terénu, ale minimálně jeden metr pod jeho úrovní. Prostředí pro kořenové systémy rostlin nebo dřevin pak bezpečně zajišťují následné vrstvy tzv. biologické rekultivace, realizované ze zúrodnitelných zemin.

Nestrašte lidi, vyzývá investor

Je těžké reagovat na záplavu lží a dezinformací, které vysílají představitelé konkurenční pískovny (skryti za OS Žeravice), která leží v podobné vzdálenosti od Žeravic.

Zatímco vynakládáme velké částky na odborné posudky renomovaných znalců v různých oborech, druhá strana střílí své dojmy od boku a používá stará a neplatná rozhodnutí.

Dle vyjádření prof. RNDr. Richarda Pastorka z PF UP Olomouc je Prestab sádrovec, neboli síran vápenatý, což je sádra, a ta je nerozpustná a neškodná i ve velkém množství. Rezavé zbarvení ji dodává příměs železa.

V žádném případě se nejedná o odpad, ale o certifikovaný materiál. Dále budou pro rekultivaci využity výkopové zeminy a skrývky z přípravy silničních staveb. Vrchní vrstvy hlíny budou v tloušťce minimálně 5 metrů, což je více než dostatečné pro ozelenění a výsadbu stromů.

Dle výzkumů se žádný obrovský zdroj podzemní vody v lokalitě nevyskytuje, navíc mezi navážkovou vrstvou a běžnou hladinou podzemních vod se nachází dvacetimetrová vrstva nepropustného vápence.

Dle odborného posudku Ing. Petra Fiedlera vyplývá, že v žádném případě prašnost nepřekračuje hygienickou normu. Z odborného posudku RNDr. Jiřího Matěje je zřejmé, že po vybudování 5 metrů vysokých valů bude hluk šířený z provozu mechanismů v hygienické normě a mnohem menší než stávající hluk z dopravy na komunikaci I 55.

Znovu klademe otázku, co je horší? Jestli neopodstatněné omezení obyvatel Žeravic, z nichž valná většina bydlí od pískovny stovky metrů daleko, anebo problémy obyvatel Přerova a okolních obcí, kterým ve vzdálenosti 3 metry od oken projíždí jedna naplněná tatra s vlekem za druhou.

Je na čase přestat strašit lidi, položit na stůl odborné argumenty obou stran, přizvat odborníky a nechat zastupitele posoudit, co je a co není vhodné.

Ing. Libor Kanis, předseda představenstva EKOINVESTMORAVAa. s.

Máme strach o své zdraví, říkají obyvatelé

Napjatá atmosféra přetrvává v Žeravicích po veřejném shromáždění občanů k záměru těžby písku v lokalitě Lapač s primátorem Přerova Ing. Jiřím Lajtochem a zastupiteli města Přerova.

Občané mají strach o své zdraví. Bojí se, že otevřením pískovny dojde ke zvýšení hluku a prašnosti a znehodnocení majetku.

Největší neklid mezi občany vnesla informace vlastníka pozemků a oznamovatele záměru Ing. Petra Tolara, že plocha po vytěžení písku bude zavežena odpadem z Prechezy - červeně zbarveným Prestabem.

Občané se ptají: „Páni starostové a starostky, souhlasili byste s návozem odpadu z chemičky - červeně zbarveného Prestabu – nad Vaši obec, na plochu 6,27 ha, do hloubky nejméně 25 m, nad obrovský zdroj podzemní vody, který se zde nachází?“

Tvrzení zástupce investora EKO - Invest Morava a.s., Ing. Libora Kanise o dobrých podmínkách pro les a ptáky na zrekultivovaných pozemcích a konstatování, že prach z pískovny a znehodnocení obrovského zdroje podzemní vody jsou zbytečné obavy, svědčí o hrubé neodbornosti a bezohlednosti vůči lidem.

Máme zde krásné rekreační prostředí, sto metrů od zamýšlené pískovny se nachází Chráněná krajinná oblast. Není třeba vytvářet nové přírodní prvky na úkor zdraví lidí, narušení faktorů pohody bydlení a necitelně zasáhnout do vzhledu krajiny a obce.

Budování dálničního obchvatu lze řešit již existujícími zdroji v okolí. Lidé dobře chápou, že se v této věci nejedná o těžbu písků, ale o vytěžený prostor pro Prestab - smeťák.

Zřízení pískovny jednoznačně odmítáme. Jednalo by se o likvidaci obce. Opíráme se o zásadně nesouhlasné stanovisko města Přerova, vyjádření Krajské hygienické stanice OK, územní pracoviště Přerov, která vydala opakovaně 18. 12. 2007 nesouhlasné stanovisko k těžbě písků, a rozhodnutí Krajského úřadu OK, odboru životního prostředí a zemědělství, který 26. 1. 2005 vydal k záměru „Těžba písků Žeravice - Lapač“ konečné, nesouhlasné stanovisko. Trváme na stanoviscích, která jsou platná, a není důvod je měnit.

OS Žeravice a Komise při radě pro místní část Žeravice

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika

Autor: Dagmar Rozkošná

8.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volejbalistky Přerova. Ilustrační foto

Sympatický výkon. Zubřice venku sebraly set loňskému medailistovi

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Chodec neměl v mlze reflexní prvky, srazilo ho auto

Čtyřiapadesátiletého muže, který se procházel ve čtvrtek kolem půl desáté večer po silnici mezi Želatovicemi a Přerovem, srazilo auto.

Výlov v Tovačově je tady! Hradecký rybník zve na rybí dobroty i atrakce

Ochutnávky rybích specialit, atrakce pro děti a především prodej živých ryb. Nejen na to se mohou těšit ti, kteří dorazí v sobotu 21. a neděli 22. října na tradiční výlov Hradeckého rybníku v Tovačově.

4. kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

V Hranicích se představily nové elektrobusy. Podívejte se

Představení nových elektrobusů, které mají městu Hranice zajistit čistší ovzduší a ekologičtější dopravu, proběhlo na Masarykově náměstí ve čtvrtek 19. října. Mimo představení nových vozidel byly k vidění i elektrická auta nebo starý autobus.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení