Podle mluvčího základny Milana Kouřila se cvičení ve Francii zúčastnilo na padesát příslušníků základny se třemi vrtulníky Mi-171Š.

Termín, kdy česká armáda vyšle vojáky do oblasti válečného konfliktu, dosud přesně nepadl. V nejvyšších armádních kruzích se hovoří o druhém čtvrtletí tohoto roku.

„Hlavním úkolem byl výcvik v zimních a vysokohorských podmínkách. Létalo se ve výškách tři tisíce metrů nad mořem. Pro piloty to byla cenná zkušenost,“ shrnul mluvčí základny Kouřil.

Cílem společného cvičení ve Francii, kterého se zúčastnilo několik států NATO, bylo sladit činnost vrtulníkových jednotek. Kromě Česka se do přípravy na náročnou misi v Afghánistánu zapojily i země jako Francie, Belgie, Španělsko nebo Maďarsko. Přítomni byli i pozorovatelé z celkem patnácti zemí. „Osádky českých vrtulníků létaly v kompletním složení, včetně palubních střelců,“ uvedl velitel vrtulníkové základny Jaromír Šebesta.

Úkolem přerovských letců byla přeprava jednotek a jejich vysazení v náročném vysokohorském terénu. „Na přistávání a vykládku osob měly přitom vliv i povětrnostní podmínky – hlavně vítr. Musela být omezena hmotnost vrtulníků a maximální počet převážených vojáků,“ upřesnil velitel.

Vrtulníky Mi-171š se podle něj můžou pohybovat ve výšce až čtyři tisíce metrů nad mořem. Tématem cvičení byl fiktivní válečný konflikt, do jehož operací byly nasazeny jednotky aliance.

„Konkrétní akce se tedy odvíjely podle jednotlivých příběhů, které nastaly. Zatímco Češi, Maďaři a Španělé zajišťovali přepravu vojáků, Francouzi prováděli bojovou podporu ze vzduchu,“ uvedl dále velitel.

Výcvik osádek na misi v Afghánistánu pokračuje i nyní. „Letecký personál se zúčastnil výcviku na simulátoru v ukrajinském Kremenčuku. Osádky vrtulníků si mohly vyzkoušet a procvičit řešení nouzových situací za letu, což je hodně důležité, protože vrtulníkový simulátor v Česku není,“ řekl mluvčí základny Milan Kouřil.

V těchto dnech zahájili vojáci také výcvik bojových drilů ve Vojenské akademii ve Vyškově. „Dvě osádky odletěly do Velké Británie k výcviku v taktickém létání a přípravě standardního výcvikového programu před nasazením do mise,“ uzavřel mluvčí základny Kouřil.