Miles útok přežil a seskočil s padákem přesně v místech, kde byl ve čtvrtek odpoledne slavnostně odhalený malý pomníček. „Na Přerovsku bylo během slavné bitvy sestřeleno několik amerických letounů – v Troubkách, Rokytnici nebo Kokorách. Jsme rádi, že už nemáme vůči letcům, kteří bojovali za naši svobodu, žádný dluh. Památník ve Vinarech je poslední, který nám chyběl do počtu,“ řekl Jaroslav Schön z přerovské pobočky Svazu letců.

„Kámen je dovezený z Kokor, nechali jsme zhotovit i pamětní desku. Hodně nám pomáhala také Základní škola Trávník – její děti se zapojily do soutěže Svazu letců a zmapovaly všechny památníky druhé světové války na Přerovsku,“ doplnil Schön.

Viděli jsme hořící letadlo

Co přesně se 17. prosince 1944 u Vinar odehrálo, si vybavují očití svědci události. Stále živé jsou vzpomínky pro sedmasedmdesá­tiletého Václava Řoutila, jemuž bylo tehdy dvanáct let.

„Šli jsme ze školy dříve, protože sirény hlásily nálet. Spatřili jsme na obloze hořící letadlo, a když jsme přišli k Vinarům, uviděli jsme už letoun na zemi. Pilot se ale zachránil seskokem z padáku a dopadl někde v místech, kde je teď památník,“ popsal.

Podle něj je oblast, kam se letoun zřítil, z historického hlediska zajímavá. „Stařenka mi vyprávěla, že na stejné místo za první světové války spadl i ruský vojenský balón. Profesor Petřvalský tady zase chtěl postavit lázně na léčbu tuberkulózy,“ řekl.

Na slavnostní odhalení památníku ve Vinarech přišel i jiný z očitých svědků události Richard Drábek. Ten se s Davidem Milesem osobně setkal v devadesátých letech, kdy legendární americký stíhač zavítal do Přerova.

Dětem hodil čokoládu

O okolnostech pádu letounu jim tehdy Miles vše vyprávěl. „Pilot seskočil z výšky asi 11 tisíc metrů. Hned po dopadnutí na zem ho ale zajali Němci. Miles ještě vhodil mezi nás děti čokoládu, kterou měl jako zásobu pro případ nouze, aby ji nemusel odevzdat Němcům,“ vylíčil Drábek.

První návštěvu Davida Milese ve Vinarech zprostředkoval otec dalšího z přítomných Otakara Jurečky Josef. „Napsali jsme tehdy do muzea ve Spojených státech a oni nám poslali na Davida Milese kontakt. Zatelefonovali jsme mu a on později přijel do Vinar,“ vzpomněl Jurečka.

Na slavnostním odhalení pamětní desky pronesl proslov přerovský primátor města Jiří Lajtoch a událost si nenechali ujít ani další obyvatelé obce. Kromě členů přerovské pobočky Svazu letců představili krátce historii děti ze Základní školy Trávník, které na závěr zazpívaly českou hymnu.