Pilot se stal mistrem světa v šermu a podle mluvčího základny Milana Kouřila se tímto vítězstvím v celosvětové soutěži podařilo navázat na úspěchy pilotů tygří letky v minulých letech.

„Podobně úspěšní byli naši piloti i v tureckém Istanbulu před čtyřmi lety,“ řekl Kouřil. Mistrovství světa se konalo letos ve Finsku a zúčastnili se ho vojáci ze sedmi států.

„Jako první skončili Finové, druzí byli Brazilci a třetí Španělé. Tým pilotů z přerovské vrtulníkové základny se umístil v celkovém pořadí pátý,“ přiblížil jeden z účastníků mezinárodního klání Zdeněk Kamelander.

Podle jeho slov byli Češi nejúspěšnější právě v šermu, kde získali prvenství a dále pak šesté a sedmé místo. Obstáli ale i v soutěži v letecké navigaci, kde skončili jako čtvrtí. Pětiboj se přitom skládá z šesti disciplín, z nichž nejhorší se škrtá.

„Velmi náročná byla soutěž v letecké navigaci, kde jsme se museli vypořádat s náročnými povětrnostními podmínkami. Létali jsme na lehkých letadlech, a protože vál silný vítr, navigace byla obtížná,“ popsal Kamelander.

Vítěz v šermu Jiří Janeček byl zároveň nejmladším účastníkem soutěže. „Turnaj v šermu jsem vyhrál už potřetí, ale toto vítězství považuji za svůj velký úspěch. Konkurence byla totiž velká,“ shrnul své dojmy Janeček.

Ten je jako pilot bitevního vrtulníku Mi-24 součástí letky přerovské vrtulníkové základny, která se v těchto dnech stěhuje do Náměště nad Oslavou. „Asi nejnáročnější disciplínou celé soutěže byla překážková dráha, těžké bylo ale i plavání nebo basketbal,“ dodal.

Janeček se už před dvěma lety zúčastnil mistrovství světa ve vojenském pětiboji v Brazílii, tehdy ale pouze v roli náhradníka. „Trofej z letošního mistrovství světa v podobě vázičky jsem si tedy dal na poličku v pokoji. Určitě je pro mě zatím největším úspěchem,“ řekl Janeček.