Na sobotním završení ankety se ovšem neudělovala jen jedna koruna. Učitelé obdrželi kromě hlavního titulu – Zlatého Ámose, také Dětského, Média Ámose a Ámose sympaťáka. O poslední jmenované ceně rozhodla veřejnost pomocí posílání textových zpráv.

I když Petra Bürglová nezískala žádné z hlavních ocenění, může ji těšit fakt, že v anketě o Ámose sympaťáka skončila na třetím místě. Svůj hlas ji zaslalo 682 lidí, což bylo celkem dvacet procent ze všech obdržených zpráv.

Její účast v celorepublikovém finále kladně hodnotil také ředitel přerovského gymnázia. „Jsem nadšený a celkově velmi rád za to, že se kolegyně mohla finále této ankety zúčastnit,“ řekl ředitel Gymnázia Jakuba Škody Jan Raška.

Sama Petra Bürglová, učitelka biologie a tělesné výchovy, je velmi ráda za svou účast v soutěži. „Byla to úžasná zkušenost. Velmi si vážím, že jsem se mohla zúčastnit a dostat se až do finále,“ uvedla učitelka přerovského gymnázia.

ČTĚTE TAKÉ: Semifinalistka 'Ámose' Petra Bürglová? Jaká je, kde bere sílu?

Čtyři úkoly pro šestici finalistů

Šest finalistů plnilo v závěrečných fázích soutěže čtyři úkoly. „Prvním bylo představení škol finalistů, druhým pak hlášení do školního rozhlasu, při kterém měli učitelé originálně oznámit, že na inspekci přišel Jan Ámos Komenský,“ poznamenal Slávek Hrzal, ředitel ankety Zlatý Ámos.

Učitelé často v průběhu finále improvizovali. „Úvodní minutovou prezentaci jsem musela na místě změnit, takže to byla velká improvizace. Následné akustické vystoupení se studenty, taková synchronizace specifických nástrojů, byla už ovšem v uvolněném duchu, “ prozradila přerovská kantorka.

Jeden úkol byl spjatý s tématem, které je v posledních dnech ve školství často probírané – odchod ministra školství Josefa Dobeše z vlády. „Třetí úkol byl týmový – kantoři dali dohromady první rozhodnutí, které by měl učinit nový ministr školství. Poslední částí pak bylo společné vystoupení se studenty,“ popsal další části finále ředitel ankety.

„Závěrečné dny hodnotím velmi kladně. Všichni soutěžící odvedli dobré výkony, takže porota to letos měla opravdu těžké. Finalisté to berou tak, že Zlatý Ámos je reprezentantem všech nominovaných,“ uzavřel Slávek Hrzal.

Finalistky a finalisté na pražském Hradě na návštěvě u Livie Klausové

Program v Praze

Organizátoři připravili pro finalisty v Praze pestrý program. Ještě před soutěží je v hlavním městě na Staroměstské radnici přivítala radní Helena Chudomelová a na pražském Hradě je přijala manželka prezidenta Livia Klausová. „Po přivítání jsme měli možnost si s první dámou popovídat. Také jsme si prošli místnosti na hradě, které nejsou běžně přístupné,“ dodala finalistka ankety Petra Bürglová.

Další ročník soutěže, tentokrát jubilejní dvacátý, začíná letos 5. října.