Protože tepelně technické a akustické parametry zchátralého objektu Strojaře už neodpovídají dnešním normám, bude v příštím roce srovnán se zemí. „Demolice se bude týkat všech objektů, které jsou součástí tohoto komplexu. Podle předběžných odhadů se budou pohybovat náklady na demolici od 30 do 35 milionů korun,“ upřesnil náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

Rada města zahájí veřejnou zakázku na novou podobu místa formou architektonicko-urbanistického dialogu zhruba v červnu. Zastupitelé už ale mají jasno v tom, co Přerov lidem v této lokalitě nabídne. I to bylo důvodem vzniku výboru pro Strojař, ve kterém jsou zástupci politických klubů napříč spektrem.

Akce Přerovské mosty přilákala davy
Poslední návštěva Strojaře před demolicí? Přerovské mosty přilákaly davy

„Mělo by se jednat o bydlení pro mladou generaci v preferovaných profesích, která zde najde byty vyšší kategorie nejen pro sebe, ale i svou rodinu. Část bytů by měla splňovat také podmínky bezbariérovosti pro kvalitní bydlení seniorů,“ nastínil náměstek primátora Tomáš Navrátil (ANO).

V novostavbě budou z desíti procent nadstandardní byty 5+1 (kk) o rozloze zhruba 150 metrů čtverečních, stejný počet má být i standardních bytů 4+1(kk) o velikosti 100 metrů. Třicet procent z celkového počtu tvoří byty 3+kk o rozloze 80 metrů čtverečních, dvacet procent pak dvoupokojové s rozlohou 60 metrů a stejný počet bude garsonek.

Bývalý hotelový dům Strojař, který řadu let hyzdí centrum Přerova, čeká demolice.
Kdy půjde Strojař k zemi? Zchátralý hotel nahradí moderní bydlení

„Chtěli bychom flexibilně reagovat na aktuální poptávku obyvatel - například pokud bude zájem o čtyřpokojové byty, tak aby byly k dispozici,“ vysvětlil primátor města Petr Vrána (ANO).

Tématem soutěžního dialogu jsou i formy vlastnictví a otázka, jakým způsobem budou byty lidem poskytovány. Město má zájem většinu bytů dlouhodobě vlastnit a pronajímat. „Jediná otázka, která zatím zůstává otevřená, je forma – zda zvolíme nájemní nebo družstevní bydlení,“ doplnil náměstek primátora Miloslav Dohnal. (Pomáháme městu - ODS).

Součástí bude i dětská knihovna

Podle radních je vzhledem k poloze této lokality nezbytné, aby budova disponovala velkorysým parterem, který bude veřejně přístupný. Přízemní prostory by měly být koncipovány tak, aby byly otevřeny pro různé typy využití komerčního i komunitního typu.

„Pro oživení plánujeme umístit do parteru po dobu pěti až desíti let dětskou knihovnu včetně navazujícího chráněného venkovního prostoru. Celková plocha knihovny pro děti je 400 metrů čtverečních. Doporučujeme vytvořit také klidný venkovní prostor pro nejmenší čtenáře a jejich doprovod,“ nastínil Navrátil.

Na demontáži fasády bývalé kancelářské budovy na náměstí T. G. Masaryka 16 v Přerově intenzivně pracují stavebníci ze zhotovitelské firmy. Práce probíhají i na střeše objektu.
Sledujeme pro vás rekonstrukci budovy bývalého Emosu. Co se děje aktuálně?

Přerovští zastupitelé materiál většinou hlasů podpořili, rozdílné názory zazněly pouze na téma parkování. „Osmdesát parkovacích míst je podle mě žalostně málo. U takového komplexu by jich mělo být 120 až 130,“ soudí třeba radní František J. Hrabina (Za prosperitu Přerova a jeho místních částí). Opoziční zastupitel Jan Horký (SpP) si ale myslí, že je tento počet dostatečný. „Stavíme domy pro lidi, ne pro auta,“ poznamenal.