Důvodem sepsání petice je podle iniciátorů protestu to, že vrcholný představitel vedení radnice přehlíží skutečnost, že se o jeho osobu zajímá protikorupční policie, a nevyvodil z toho pro sebe žádnou politickou odpovědnost.

Detektivové z protikorupčního útvaru policie rozeslali již v létě usnesení o zahájení trestního stíhání jedenácti bývalým přerovským radním a třem úředníkům magistrátu.

Podezírají je ze dvou trestných činů – sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, veřejné soutěži a dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby.

„Když jsme na jednání zastupitelstva v září přečetli výzvu k odstoupení radních, kteří jsou podle policie důvodně podezřelí ze spáchání trestných činů, tak se v sále ozval smích. Chceme tedy tuto otázku znovu otevřít. Ostatní zastupitelé se k nám tehdy nepřidali, takže chceme mít v ruce oporu v podobě petice, aby se tomu už tak nesmáli,“ vysvětlil předseda petičního výboru Jiří Kohout (VV).

Podpisy na ulicích i v obchodech

Organizátoři protestu sbírají podpisy přímo v ulicích, ale archy mají k dispozici i obchodníci.

„Zatím jsme se setkali spíše s pozitivními ohlasy, těch negativních je velmi málo. Lidé to neodmítají, což považujeme i za odezvu toho, jak situaci vnímají obyčejní občané,“ řekl.

Opozice má v tuto chvíli v ruce přes tisícovku podpisů, ale hodlá ve sbírání dalších pokračovat.

„Chtěli bychom uspořádat i doprovodné akce a happeningy,“ přiblížil.

Petice by měla být ukončena v závěru letošního roku, a poté by ji chtěli její iniciátoři předložit k projednání zastupitelům.

Lajtoch: Vinu necítím

Primátor města Jiří Lajtoch (ČSSD) už dříve v duelu pro Přerovský deník se svým největším oponentem – lídrem koalice Společně pro Přerov Vladimírem Puchalským – uvedl, že odstoupit nehodlá.

Zdůvodňuje to tím, že se cítí být nevinný.

„Kdybych z funkce primátora odstoupil, tak by to mohlo být vnímáno také tak, že přiznávám svou vinu. A to opravdu nechci,“ zdůraznil Lajtoch.

„Momentálně cítím, že jsem v bojovém poli, a nechci z boje utíkat. Chci, aby celá situace prošla řádným šetřením a udělám všechno proto, aby byla naše jména očištěna. Rozhodně si myslím, že radní, včetně dvou úředníků, v ničem nepochybili a konali v této věci transparentně,“ konstatoval.