Požadují v ní třeba to, aby Romové neměli nárok na sociální dávky a stát jim je vyplácel v naturáliích.

Žádají také, aby radní zamezili vzniku černých skládek nebo umístili v ulici Padlých hrdinů, kde žije početná romská komunita, kamerový systém. Kojetínští Romové ale takovou averzi nechápou a tvrdí: Jsme jim na obtíž, a tak nás zastrašují.

„Petici s podpisy osmi desítek lidí jsme převzali v pondělí a rada města se jí bude zabývat na svém zasedání příští týden,“ informoval zástupce starosty Kojetína Jiří Šírek.

Podle jeho slov jsou lidé, kteří se podepsali pod petici, rozezleni nejen na Romy, ale i na představitele radnice. „Mají pocit, že se problémy s minoritou neřeší, a v tomto duchu nás také informovali o svých požadavcích,“ dodal místostarosta.

Romové z Kojetína, kteří žijí v ulici Padlých hrdinů ve zchátralých domech, mají ale na věc jiný názor. „Nikdy jsme nikomu nevadili, žijeme tu dvacet let. Myslíme si, že to má úplně jiné pozadí. Chtějí se nás zbavit, protože mají zájem o náš pozemek,“ řekl jeden z místních Romů.

Ten si nepřál uvést jméno z obavy, že se budou jeho rodině lidé mstít. Jedním z důvodů, proč se stali Romové obyvatelům Kojetína trnem v oku, je podle zástupců města fakt, že se v poslední době množí krádeže v areálu bývalého cukrovaru.

„Postupně cukrovar rozebírají, berou z něj veškerý materiál,“ popsal situaci starosta Kojetína Mojmír Haupt.

Proti tomu se ale Romové ohrazují. „Nadávají nám do zlodějů, ale tak to není. Je možné, že si naši z cukrovaru něco odnesli. Ale prodávají to pak vašim. V areálu kradou Romové i bílí,“ bránil se jeden z obyvatel ulice Padlých hrdinů.

I on si ale přeje zůstat v anonymitě. „Bojíme se, aby nám nesebrali děcka. Jsou schopní všeho. Nenávidí nás, “ tvrdí. Podle kojetínských Romů z ulice Padlých hrdinů je smyslem petice pošpinit pověst zdejších obyvatel.

„Nestačí jim, že tu žijeme v takových podmínkách, barák nám padá na hlavu. Ještě proti nám sepisují petice,“ řekla starší žena. Podle Sandry Šivákové, která zde žije, mají Romové teprve od letošního roku v domech vodu a nové umývadlo a záchody.

„Proč nás tak nenávidí? Já problémy nedělám, nechodím po ulicích ani nerozbíjím okna,“ pozastavuje se nad tím také šestnáctiletá Lucie Miková.

Romové jsou podle svých slov zděšeni požadavky lidí, kteří petici sepsali. Nejvíce je uráží představa, že by měli v obchodech platit místo penězi stravenkami. „S potravinovými lístky bych do obchodu nešla. To by pro mě byla největší ostuda. Kdybych neměla co do huby, tak by mě s nimi do obchodu nikdo nedostal,“ řekla Anna Gáborová z ulice Padlých hrdinů.

Ještě dál jde další z Romů. „Za komunistů nás chtěli převychovat, teď nás pro změnu terorizují. Vyčítají nám nezaměstnanost a to, že jsme vulgární. A co jsou oni? Naše děcka nejsou občany České republiky, my sem nepatříme?“ poznamenal.

Podle starosty Kojetína Mojmíra Haupta se ještě v září uskuteční schůzka představitelů města s lidmi, kteří petici sepsali. Na tuto schůzku míní přijít i Romové. „Určitě budeme chtít slyšet, co proti nám mají,“ shodují se Romové.

Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Romové jen čekají s nataženou rukou