Důvod? Chtějí podobně jako v nedalekých Dluhonicích zabránit vjezdu kamionů do obce.

Kdyby měli místní vyjmenovat všechny důvody toho, co je k takovému opatření vede, popsali by stohy papírů.

„Kamiony ve směru ze Zlína na Ostravu si přes obec obousměrně zkracují jízdu, aby se vyhnuly mýtnému. Nápor dopravy se podepsal nejen na havarijním stavu vozovky, ale narušená je i statika domů v blízkosti cesty," přiblížila předsedkyně osadního výboru místní části Kozlovice Jolana Čechová.

„Těžké náklady mají navíc problém se v obci vyhnout, takže jsou chodníky durch zničené," dodala.

Obyvatelé Kozlovic se už loni v listopadu podepsali pod petici, v níž požadovali buď stavbu obchvatu, nebo zákaz vjezdu kamionů nad 7,5 tun do obce. Sešlo se pod ní více než pět set podpisů.

„Říkáme jen to, že kamiony na silnici druhé třídy nepatří. Obrátili jsme se už se stížností na město, zastupitele, kraj i Ředitelství silnic a dálnic. Všichni si nás ale přehazují jako horký brambor," podotkla s tím, že celou záležitostí zabýval dokonce ombudsman.

Podle náměstka přerovského primátora Michala Záchy (ODS) se podařilo provést v Kozlovicích alespoň částečné úpravy nejhůře poničených úseků. Na další kroky je ale město krátké. Komunikace mu totiž nepatří – je krajská.

„Nechali jsme po dohodě s krajem a Správou silnic Olomouckého kraje zpracovat diagnostiku komunikace v Kozlovicích. Ta konstatuje havarijní stav vozovky s nutností její rekonstrukce. Do doby realizace oprav je navrženo omezení vjezdu vozidel nad zvolenou hmotnost," shrnul Michal Zácha.

„Majitelem komunikace je ale kraj a povinnost na opravách je taky krajská. Snažíme se zařídit, aby se cesta opravila, nebo ať ji pro kamiony uzavřou. Prvním výsledkem tohoto tlaku bylo, že se alespoň vyfrézovaly ty nejhorší úseky," doplnil.

Blížíme se k finální dohodě

Kraj se prý své zodpovědnosti nezříká.

„Vůle řešit opravu je, můžeme ji ale s ohledem na posloupnost prací provést teprve poté, až bude zbudována kanalizace. Správa silnic Olomouckého kraje ale bude věnovat údržbě této komunikace nadstandardní péči," ujistil náměstek olomouckého hejtmana Alois Mačák (ČSSD).

Zda se podaří prosadit také zákaz vjezdu kamionů, ale zatím nechtěl upřesnit.

„Blížíme se k finální dohodě. Zaslali jsme zástupcům vedení přerovského magistrátu nástin řešení, které by bylo pro obyvatele Kozlovic co nejpřijatelnější," řekl s tím, že kraj detaily upřesní až poté, co s nimi seznámí vedení města.