Od státu dostal kraj pro obce nejprve patnáct milionů korun, na žádost hejtmana Martina Tesaříka nyní přidal dalších pět. Čtvrt milionu z této částky dostane na opravu silnic Správa silnic Olomouckého kraje, zbytek se má rozdělit mezi osmadvacet obcí Přerovska a Hranicka.

790 000 do Prosenic

Nejvíce peněz připadne obci Prosenice. Jde o 790 tisíc korun. Již dříve zde dostali na odstranění povodňových škod 250 tisíc, ty už ale utratili.

„Nakoupili jsme vysoušeče a čerpadla, částečně obnovili lesní školku, kterou nám voda odnesla. Stále tam ale stojí dvě jezera, takže škody budou ještě vyšší. Nejhůře je postižená kořenová čistírna odpadních vod. Experti její rekonstrukci odhadli na milion korun. Také musíme vyčistit meliorační strouhu,“ vysvětluje starosta obce Jaroslav Porvol.

600 000 do Oplocan

Šest set tisíc korun poputuje do Oplocan. Tam se potýkají hlavně se strženým mostkem.

„Problém ale je, že jeho opravu statik vyčíslil na více než milion korun. Nevím, jestli se do rekonstrukce máme pustit, protože peníze z kraje celé náklady nepokryjí a v rozpočtu je asi nenajdeme. Brát si na zbytek nákladů úvěr a zadlužovat v této situaci obec se mi nezdá moudré,“ uvažuje starostka Oplocan Hana Skřépková. Již při minulém rozdělování peněz získaly Oplocany 314 tisíc korun. Kromě mostku tu řeší i škody za 2,25 milionů na zemědělské půdě a náklady 250 tisíc za hasiče a 50 tisíc za evakuační centrum.

110 000 pro Starou Ves

Méně než polovinu částky, o jakou žádali, dostanou i ve Staré Vsi.

„Dvaadvacátého května nás postihla dlouhotrvající bouřka, která nám poničila kanalizaci. Tu jsme museli otevřít, odborně posoudit a odhadnout náklady. Navíc máme poničenou místní komunikaci. Žádali jsme o 280 tisíc korun,“ líčí starosta obce František Zanáška. Stará Ves má nyní dostat 110 tisíc korun, což by podle starosty mělo stačit aspoň na opravu kanalizace.

90 000 do Přestavlk

V Přestavlkách, kde škody odhadli na 225 tisíc korun, dostanou devadesát tisíc.

„Nám tady sjely svahy. Jednou u otevřené kanalizace za obcí, jednou v lese. Pokud dostaneme 90 tisíc korun, není to sice ani polovina, ale buďme rádi za to,“ říká starostka Emilie Skácelová.

Většinu nákladů si obec bude muset uhradit ze svého.

„Měli jsme rekonstruovat veřejný rozhlas, dokonce již proběhlo výběrové řízení. Ale prozatím to dělat nebudeme, opravy po povodni jsou přednější. Kdyby totiž přišla voda znovu v tuhle chvíli, byla by to hrůza,“ dodává Skácelová.

Na osmdesát tisíc vyčíslili škody na mostě v Radkově Lhotě.

„Most je podemletý, bude potřebovat podbetonovat. Devatenáct tisíc už jsme dostali, pokud teď přijde dalších třicet, bude to už přes padesát procent nákladů,“ uvádí starosta Radkovy Lhoty Oldřich Tománek a dodává, že zbytek by obec byla schopná uhradit ze svého rozpočtu.

400 000 pro Hustopeče

V Hustopečích nad Bečvou budou o použití peněz od kraje jednat zastupitelé ve čtvrtek.

„Oficiální zprávu o finanční pomoci ještě nemám. V každém případě tu máme stržené cesty, zejména do dětského letního tábora. Jde skoro o kilometrový úsek, který jsme zatím upravili jen tak, aby byla cesta vůbec přístupná,“ říká starostka Júlia Vozáková.

Hustopeče by nyní měly dostat 400 tisíc korun.

Podle mluvčího Olomouckého kraje Ivo Hegera mají v rozdělení peněz definitivní slovo zastupitelé. Ti o něm rozhodnou v pondělí 28. června.