První pokusy vysadit révu vinnou provedl čtyřicetiletý Marek Ťápal v zahrádkářské kolonii Markrabiny před několika lety. ´

„Odzkoušel jsem čtyřicet odrůd révy vinné, abych věděl, které se bude tady dařit. Šlo to, takže rozhodnutí bylo jasné – vysadit velký produkční vinohrad," vzpomíná na své začátky, kdy sousedům raději tvrdil, že pěstuje rajčata a bude mít továrnu na kečup. Aby ho neměli za blázna.

Martin ŤápalZdroj: DENÍK/Iva NajďonovováMartin Ťápal. Autor: DENÍK/Iva Najďonovová

Vinař s Přerovem svázaný

O přestěhování na jižní Moravu, kde by byly začátky jednodušší, neuvažoval.

„Jsem s Přerovem svázaný, narodil jsem se tady a zapustil kořeny," říká pan Marek, který vystudoval obor Vinohradnictví a vinařství na Zahradnické fakultně Mendelovy univerzity v Brně.

Spolu s Jiřím Kolářem investovali do vinohradu za poslední dva roky většinu svého času i financí. S pracemi na vinici jim pomáhají přátele i rodina.

„Hlavně mámy nás podporovaly nejvíce, bez nich bychom to těžko zvládli. Okopávají vinici jako o život a motyky mají v ruce prakticky celou sezónu," prozrazuje.

Vinice o rozloze tři tisíce metrů čtverečních se rozprostírá Na Žernavé v místech, kde bývaly v minulosti ovocné Knejzlíkovy sady.

„Je to dobrá půda. Navíc na to, že se v této lokalitě pěstovala réva vinná upomíná i zápis v katastru nemovitostí, kde pozemek přímo sousedící s naším, nese dodnes název Vinice," poukazuje na historii pěstování révy na Přerovsku.

Jediným limitem pro pěstování se zatím ukázaly být jarní mrazíky, které už stihly ovlivnit letošní sezonu.

Vinice Na ŽernavěZdroj: DENÍK/Iva NajďonovováVinice Na Žernavě. Autor: DENÍK/Iva Najďonovová

Chardonay z Předmostí 

Místo, kde vinohrad vysadili, je podle pana Marka unikátní.

„Nachází se v Přerově – Předmostí, jakožto jedno z nejvýznamnějších světových nalezišť paleolitického lovců mamutů. Vidíme odsud Moravskou bránu, kudy zvěř migrovala. Díky tomu lidé zdejší místa osidlovali. Navíc se nachází přesně tam, kde se spojuje s Hornomoravským a Dolnomoravským úvalem," popisuje přírodní krásu lokality.

A ještě jeden důvod, proč volba padla právě sem.

Štěrkopískové podloží, které má původ ve třetihorním moři, vyhovuje odrůdám, které Marek Ťápal a Jiří Kolář pěstují: tramín červený, Rulandské modré, Chardonnay, Hibernal a Kerner.

Celkem vysadili na 2700 hlav révy vinné a jejich vinice je tak největší registrovanou v Olomouckém kraji.

„Vinice je provozována v bio režimu, po odzkoušení bychom rádi přešli na biodynamiku. Samozřejmostí při hospodaření je vyloučení herbicidů, všech syntetických hnojiv a pesticidů. Hnojení bude v budoucnu pouze udržovací a to statkovými hnojivy, kompostem, či zeleným hnojením," uvádí.

Víno s duchem pravěku

Do budoucna by dvojice vinařů chtěla pozemek rozšířit o dva hektary a vybudovat vinný sklep, kde by mohly víno vyrábět a archivovat.

„Rádi bychom je pak distribuovali ve vinárnách a restauracích v regionu i po celém kraji. Doufám, že nás to bude i jednou živit," dodává s úsměvem.

Značku Vinum Predmostensis, neboli víno předmostenské vybudovali od píky.

„Podtitul zní víno s duchem pravěku, čímž upozorňujeme na to, odkud víno pochází. Chceme udělat místu reklamu, ukázat Přerov v pozitivním světle a doufám, že se najdou další, kteří se svými projekty nebudou odcházet pryč a zůstanou tady," uzavřel Marek Ťápal.