„I když byla v pondělí večer a v noci kvůli oblačnosti a světelným podmínkám špatná viditelnost, není vyloučeno, že lidé perseidy zahlédnou i o něco později. Příležitost mají celý srpen,“ líčí Milan Hlobil, který má na starosti provoz přerovské hvězdárny. Perseidy jsou populárním objektem pozorování Přerovanů.
„Slzy svatého Vavřince vypadají jako hvězda, která zazáří, problikne a zase pohasne. Svítí podle toho, jak velká je - většinou to ale trvá jen pár vteřin. Můj kolega například před třemi dny viděl tři velké perseidy na Svatém Hostýně,“ řekl Hlobil.
Meteorický roj je úkaz, při kterém se proud drobných částeček meziplanetárního prachu, nejčastěji uvolněného z jádra komet o velikostech ne větších jak zrnka písku, střetává se Zemí a částečky při svém průletu atmosférou shoří. Na obloze se jeví jako rychlé body s úzkým svítícím ohonem, proto se jim říká „padající hvězdy“.
„Naše planeta Země vstupuje do dráhy komety, která tady prolétala určitým prostorem ke Slunci a zanechala za sebou rozpadlou část svého těla. Jsou to různě velké objekty, od mikročástí až po několik desítek kilogramů. Záleží na velikosti tělesa, takže vidíme jen krátké záblesky, ale může dojít i k jejich dopadu. Těleso může být o velikosti 30 až 50 kilogramů, aby mělo šanci dopadnout na povrch zemský, a pak je možné je dokonce dohledat. Říkáme tomu meteority s rodokmenem,“ přiblížil.
Fotogalerie: Perseidy a polární záře srpen 2024 Jablonecko
Za perseidami do Podolí
Perseidy mohou lidé pozorovat na hvězdárně, ale i ve volné přírodě. „Ti, kteří mají možnost být na zahradě, v horách nebo třeba na chatě, kde je tma, se otočí k souhvězdí Persea. Pro Přerováky je poměrně zajímavou lokalitou na pozorování Podolí za Želatovicemi, kde je polní letiště a je zde krásný přehled po celém okolí Moravské brány. Vidíme odsud dál až na Lysou nebo na Hostýn. Pozorovat perseidy je ale možné i na kopci za hřbitovem,“ zmínil.
Pozorování na přerovské hvězdárně, která se nachází ve výšce asi 248 metrů poblíž hlavní silnice ve směru na Bystřici pod Hostýnem, je možné ve čtvrtek. Zájemci se ale mohou dohodnout i na jiném termínu. Kontakt najdou na webu hvězdárny www.hvezdarna-prerov.cz.
„Většina lidí mi volá na mé osobní číslo, které je na naší webové stránce, takže je možné domluvit se na pozorování i pro větší skupiny a mimo čtvrtky. Přes prázdniny není problém sejít se, vždy je ale dobré předem zavolat, a to kvůli viditelnosti. Minulý týden jsme tu měli několik návštěv, některé ale odpadly z důvodu špatného počasí,“ poznamenal.
Hvězdárna je vybavena speciálními optickými přístroji. „Slušně funguje i náš sluneční dalekohled, se kterým jsme schopni pozorovat Slunce ve spektru alfa, vidíme i protuberance, vlastní výtrysky hmoty a strukturu,“ zmínil s tím, že pozorování na hvězdárně je možné například pro školy domluvit i přes den.
Slzy svatého Vavřince
Perseidy, které jsou v těchto dnech nejvíce aktivní, známe pod lidovým názvem „Slzy svatého Vavřince". Ten byl podle pověsti 10. srpna roku 258 upečen zaživa na rožni za to, že v období perzekuce křesťanů za vlády římského císaře Valeriána odmítl odevzdat majetek církve vládci a raději jej rozdal chudým.
Mateřskou kometou roje je 109P Swift-Tuttle, která se ke Slunci vrací jednou za 133 let. Naposledy se ke Slunci přiblížila v roce 1992, další návrat se očekává až v červnu roku 2126.
Radiant je místo na obloze, ze kterého meteory zdánlivě vylétají. U Perseid je to severní cíp souhvězdí Persea, proto také Perseidy. Perseus je cirkumpolární, což znamená, že nikdy nezapadá pod obzor. Za ideálních podmínek lze spatřit až 100 meteorů za hodinu. Čím je radiant níže nad obzorem, tím je frekvence meteorů nižší, protože hodně meteorů létá pod obzor. Právě 12. srpna je Perseus nejvýše nad obzorem v době maxima Perseid.