Z Regionálních operačních programů Evropské unie totiž míří téměř sto třicet milionů korun právě na Přerovsko. Nejvyšší částku - 107 milionů – dostalo město Přerov.

„Přerovu se podařilo získat finanční podporu na dva projekty – rekonstrukci autobusového nádraží a zbudování informačního systému u Památníku lovců mamutů v Předmostí,“ informoval náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

Ten je rád, že se může nádraží konečně začít spravovat. Obyvatelé Přerova totiž už několik let kritizují zchátralá stanoviště, která navíc nejsou zastřešená.

„Projektově už je záměr dokončen a předpoklad zahájení prací je na jaře příštího roku. V souvislosti se stavbou musíme projednat s dopravci, jak během oprav zajistíme náhradní autobusovou dopravu,“ nastínil Kulíšek.

Rekonstrukce autobusového nádraží podle jeho slov přijde celkemna 130 milionů korun. Částku 7 milionů 729 tisíc získalo město z evropských fondů také na zbudování informačního centra u Památníku lovců mamutů v Přerově – Předmostí, pro který se už mezi místními vžil název Mamutov.

„Smyslem projektu je zvýšit atraktivitu Přerova pro turisty. Doufáme, že památník lidem více přiblíží historii celosvětově proslulého naleziště v Předmostí. Mnozí cizinci si totiž Přerov spojují právě s významnými archeologickými objevy,“ zmínil se Kulíšek.

Hranice dostaly téměř tři miliony

Spokojeni s evropským příspěvkem jsou i v Hranicích, kde získali 2 miliony 497 tisíc na projekt Za krásami městské památkové zóny. Další více než jeden milion korun pak město obdrží na zbudování bezbariérových zastávek na trase Hranice – Drahotuše – Slavíč.

„Úprava městské památkové zóny zahrnuje dvě oblasti – vytvoření naučné trasy a její propojení s historickými místy ve městě. Chceme také zpřístupnit vyhlídku na věži budovy Staré radnice a provést zde nutné stavební úpravy,“ popsal mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Podle jeho slov se nechalo město Hranice inspirovat zkušenostmi z okolních měst – zejména Lipníku. „Odborníci nám zbudování naučné trasy doporučili kvůli zvýšení atraktivity města pro turisty,“ vysvětlil Bakovský.

Rozpočet na tuto akci je tři miliony korun a město odhaduje, že by mohla být nově opravená věž zpřístupněna pro návštěvníky už za rok v srpnu.

Lipník se raduje ze 17 milionů

Velkou radost mají z finančního příspěvku ve výši 17 milionů korun také v Lipníku nad Bečvou.

„Jsem nadšený, protože za tyto peníze můžeme zrekonstruovat přízemní parter zámku, kde bude slavnostní obřadní síň města, obrovská výstavní síň a kavárna. Chceme v těchto prostorách pořádat vernisáže výstav a další kulturní akce, “ plánuje starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

Podle jeho slov přispěje město na opravy západního křídla zámku částkou 4 miliony korun.

„Do rekonstrukce jsme už v minulosti investovali 8 milionů,“ připomněl Přikryl.