Letošní 29. ročník doprovázelo nejen krásné počasí, ale také skvělá nálada. Na podiu se střídala jedna dechovka za druhou a návštěvníci, kteří si melodie pamatovali hlavně z dob svého mládí, odměňovali jejich vystoupení potleskem a především tancem.

Do malé obce na Přerovsku, pro kterou je tato akce nedílnou každoroční tradicí bezmála už třicet let, se během sobotního odpoledne sjelo kolem šesti stovek návštěvníků z širokého i vzdálenějšího okolí.

„Lidé z různých koutů republiky nám už předem volají a zajímají je jen dvě věci, jestli opět Hudební Pavlovice pořádáme a zda máme vstup stále zdarma. Dokonce včera ráno nám volali až z Břeclavi, jestli tady mají, kde přespat,“ řekl s nadšením a úsměvem starosta obce, ve které žije na sedm set obyvatel, Vlastimil Bia.

Tradiční událost je věnovaná pavlovickému rodákovi, muzikantovi a učiteli Václavu Drábkovi, který byl pedagogem i kapelníka Moravské Veselky Jaromíra Školoudíka, a také jeho ženy Bronislavy. Oba jsou nedílnou součástí tohoto festivalu řadu let. Patří nejen k hlavním pořadatelům této akce, ale dechovka Moravská Veselka se zároveň řadí k stálicím, bez kterých by si Hudební Pavlovice jen málokdo dokázal představit.

„Snažíme se pozvat pokaždé jiné soubory a kapely. Vždy dáváme prostor interpretům z blízkého okolí, ale zveme i dechovky z celé republiky, nebo ze Slovenska dokonce i z našeho partnerského Polska. Lidem, chceme ukázat, jaké lidové tradice, hudbu, kroje udržují i v jiných místech,“ vysvětlit Jaromír Školoudík, který potvrzuje, že právě díky těmto zkušenostem, udržují dlouhodobá přátelství a občasné setkávání s ostatními dechovkami.

Letošní Hudební Pavlovice zahájilo vystoupení místní skupiny Leo-expres, divákům se představila Veselá muzika z Ratíškovic, kterou vystřídaly děti z folklorního souboru Hanácké Prosének z nedalekých Prosenice, následovala dechová hudba Kobeřanka z Kobeřic ve Slezsku a holešovská Omladina Martinice. Mezi deseti vystupujícími lidé tleskali i Dechovému orchestru Základní umělecké školy v Lipníku nad Bečvou a jihočeské originální dechové hudbě Keramička z Tábora.

Po Moravské Veselce pak přišla na řadu taneční zábava, o jejíž hudební produkci se postarala slovenská Drietomanka. Celou akcí skvěle provázel zpěvák, moderátor televizních a rozhlasových pořadů, festivalů s folklorní a dechovkovou tématikou a pedagog Karel Hegner.

A kdy se můžete těšit na další, jubilejní Hudební Pavlovice?

„Hned, jak nám skončí jeden ročník, už víme, kdy bude další, vždy je to první červnovou sobotu. Tentokrát je plánujeme opravdu velkolepé. Nejen, že se bude jednat o jubilejní 30. ročník, ale také naše Moravská Veselka oslaví třicet let. Celou dramaturgii si bere na starost manželka kapelníka Bronislava Školoudíková, která působí v Moravské Veselce jako jediná od prvopočátku, tak se nechte překvapit,“ řekl závěrem starosta Pavlovic u Přerova Vlastimil Bia. Podle jeho slov jsou vedle Dřevohostic jedinou obcí na Přerovsku, která podobný festival dechových hudeb pořádá.