„Děti jsou tu od toho, aby překonávaly své rodiče. Jsem na našeho syna pyšný. Člověku se hned vybaví, jak kdysi jako dítě jezdil v Pardubicích poníky. Už tehdy vyhrával. Někdy před deseti lety jsem s ním chodil do dráhy k překážkám - vodním příkopům, zahrádkám, irské lavici a říkal mu: Dívej se, jak to ti kluci dělají, jak se najíždí, co se dělá. Takže on tu dráhu velmi dobře zná,“ říká Pavel Složil starší, který vychoval řadu mladých žokejů a postaral se o rozvoj jezdeckého sportu na Přerovsku.

Synovi podle jeho slov prospělo, že se dostal do zahraničí a poznal nové metody jezdeckého sportu. „U nás v Radslavicích získal základy a šel do světa. Využil toho, co se naučil, protože jezdí pro Josefa Váňu v Itálii a po celé Evropě. Zkušenosti tedy nabírá podle nového způsobu ježdění,“ dodává.

Pavel Složil starší se poprvé objevil ve slavném překážkovém dostihu v roce 1996 a naposledy v roce 2010.

„Všechny Velké pardubické jsem si užil. To závodiště je moje srdcová záležitost. Znám tam všechno nazpaměť. Jsem ten jezdec, který, když skáče, jedním okem sleduje tribunu a druhým Taxisův příkop,“ vzpomíná. O tom, že by ale znovu projel v sedle Velkou pardubickou, neuvažuje. Jeho největším úspěchem bylo druhé místo s koněm Marketpace.

„Byl jsem jen o nos druhý, a ten rok jsem raději vymazal z paměti,“ přiznává. Se stejným koněm později získal třetí a čtvrté místo.

Na kontě má několik vítězství, vychoval řadu mladých žokejů a postaral se o rozvoj jezdeckého sportu na Přerovsku. Pavel Složil z Radslavic zasvětil celý život koním.
Žokej z Radslavic startoval jedenáctkrát na Velké Pardubické

Složa vyhrál!

Synův vítězný závod prožíval Pavel Složil starší spolu s ním a na vítězství si vsadil, byť symbolickou částku.

„Když skočili velký angličák, což je překážka číslo 25, tak jsem věděl, že vyhraje. V osm ráno byla kondiční prohlídka koní, kteří jedou Velkou pardubickou, a Talent byl perfektně nachystaný, to poznáte. K vítězství je samozřejmě zapotřebí velké štěstí, jezdec musí znát dobře dráhu a nesmí se připlést k hromadnému pádu. To všechno se sešlo,“ neskrývá radost.

Desetiletý ryzák Talent je odchovanec manželů Kabelkových a už na loňské Velké pardubické skončil jako čtvrtý. I tehdy byl v jeho sedle Pavel Složil mladší. „Věřil jsem tomu, že obstojí,“ říká otec.

Triumfem svého rodáka na Velké pardubické žila v neděli celá obec.

„Když jsem se vrátil domů, tak mi kolega vyprávěl, že se v Radslavicích zrovna hrál na hřišti fotbal. Po vítězném finiši Pavla se prý vesnicí nesl takový jásot, že kvůli tomu málem přerušili zápas. Všichni říkali: Složa vyhrál. Spousta lidí mi telefonovala a gratulovala,“ popisuje.

Syn už sice v Radslavicích nežije, ale určitě bude mít čas si s ním popovídat na oslavě narozenin v říjnu.

Vítěz 131. Velké pardubické Pavel Složil (se synem)
Vítěz Velké pardubické Pavel Složil: Dostihy mě dřív netáhly

Velká tradice

„Složovi“ fandili bývalý i současný starosta Radslavic.

„Lidé mi kolem oběda naštvaně volali, že v části obce nejde proud a bojí se, že Velkou pardubickou neuvidí. Naštěstí se ale závadu podařilo rychle odstranit. Přejeme Pavlovi, ať se mu daří a přidá další úspěchy. Jsme rádi, že naši obec tak zviditelnil,“ oceňuje starosta Radslavic Josef Hrdlička.

Jezdecký sport má v Radslavicích dlouholetou tradici a zdejší oddíl je známý nejen na území obce - i zásluhou Pavla Složila staršího.

„Koňařská tradice je v Radslavicích velká, takže Velkou pardubickou sledovala spousta lidí. A i když se před lety jeho otci závod nepodařilo vyhrát, syn to zvládl - což je otázka shody okolností a šťastných náhod. Spousta favoritů měla smůlu, musí se to sejít a budiž mu přáno,“ uzavírá bývalý starosta obce a šéf Sboru dobrovolných hasičů v Radslavicích Stanislav Jemelík.

Radslavice
Jak se žije v Radslavicích? Pojďte na návštěvu