Vedoucí hranické pobočky Úřadu práce Pavel Remeň se obává, že z volných pracovních míst nebudou mít čerstvě nezaměstnaní příliš na výběr.

ROZHOVOR

Jakou šanci mají propuštění lidé na získání nového zaměstnání?

Podstatně nižší než doposud. Zaměstnavatelů, kteří snižují početní stavy, registrujeme teď mnohem více než těch, kteří by rádi někoho nového přijali. Vytváření nových pracovních míst v dnešní době stagnuje a myslím si, že nejen na Hranicku.

Jaká je teď v regionu míra nezaměstnanosti?

Pomalu se blíží k deseti procentům. Ale jsem optimistou a věřím, že tuto magickou hranici nepřekročíme. Podle mého osobního názoru bude zřejmě do pololetí nezaměstnanost stále mírně stoupat, ale pak už by měla být situace na trhu práce lepší.

Co vás vede k těmto optimistickým prognózám?

Díky aktivní politice zaměstnanosti senámdaří velké množství lidí zaměstnávat formou veřejně prospěšných prací. Nejvíce o ně jeví zájem obce, ale začínají se nám ozývat už i školy a vstoupili jsme rovněž do jednání s charitou. Předpokládám, že bychom letos mohli uzavřít minimálně sto smluv na vykonávání veřejně prospěšných prací.

Máte nějaké řešení i pro firmy, které pociťují odbytovou krizi?

Ano. Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo v tomto směru hned s několika projekty. Nejvýznamnější jsou dva. Jeden nese název Školení je šance, druhý dostal jméno Vzdělávejte se.

Jak už sám jejich název napovídá, jde o zvyšování kvalifikace zaměstnanců. Firmy mohou jejich proškolováním období takzvané odbytové krize snáze překlenout. Ministerstvo jim totiž nabízí tyto náklady na vzdělávání hradit a navíc ještě refundovat mzdu. Oba školící projekty se přitom týkají jak dělníků, tak i manažerů.

ČTĚTE TAKÉ:

Multidisplay definitivně padl