Je to přesně deset let, co na Štědrý den na Masarykově náměstí naposledy vystoupil zpěvák Pavel Novák.

Atmosféru emotivního a posmutnělého okamžiku si mnozí lidé pamatují dodnes.

Pro jeho syna Pavla Nováka, který v tradici pokračuje a podařilo se mu ji udržet, je koncert na Štědrý den obrovským závazkem.

A i když se letos opět nebude konat na náměstí, ale před Galerií Přerov, lidé o něj nepřijdou.


Kdy začaly přípravy na tuto „hudební událost roku,“ která k Vánocům v Přerově neodmyslitelně patří?
O koncertě vždycky přemýšlím celý rok, takže přípravy na něj začaly dávno. Letos máme obrovskou výhodu v tom, že jsme rozsvěceli vánoční stromy v několika městech - v Tovačově, Kroměříži nebo Lipníku nad Bečvou, takže repertoár pro kapelu není žádné dobrodružství. Na koncertě zazní kromě vánočních koled a tátových věcí také písničky pro děti, protože ke jménu Novák zkrátka patří. A protože jsme letos natočili CD Vzpomínky na Pirillo, určitě zazní i nějaká skladba z tohoto období. V Přerově je ale koncert vždy specifický a zařadíme i písně, které jsme jinde nehráli. Lidé jsou na Štědrý den více vnímaví a člověk si může dovolit i skladby s těžším textem. Samozřejmě, že nebude chybět ani pouštění balónků těm, kteří už tu s námi nejsou a zazní i duet, který jsme kdysi nazpívali společně s otcem - zazpívám ho s Tomášem Hambálkem. Rád bych na pódium pozval i některého z finalistů dětské pěvecké soutěže, kterou pořádám. Věřím, že se tam ve čtvrt na jedenáct dopoledne všichni sejdeme, abychom si společné setkání užili. Těší se na něj nejen Přerováci, ale i muzikanti z kapely. Já jim vždycky říkám - jednou to zkusíš a už nemůžeš jinak.

Loni se koncert Pavla Nováka na Štědrý den poprvé v historii konal jinde, než na náměstí. Přesto přišly před Galerii Přerov tisíce lidí, kteří zůstali věrní tradici. Čekal jsi to?
Byla to premiéra na tomto místě a měl jsem z ní obavy, protože mě spousta lidí včetně mé ženy odrazovala, a říkali mi, ať do toho nejdu. Protože lidé jsou zvyklí chodit na náměstí a ke stromečku. Řekl jsem si, že nebudu srab, a vyzkouším, jestli je pro lidi důležitější místo, nebo koncert jako tradice. Odhadoval jsem, že jich přijde tak tisícovka - byl bych ale rád za všechny, kteří by přišli, protože bych věděl, že přišli jen na ten koncert, a ne na punč a svařák. Pro mě to tedy byla malá zkouška ohněm. Když jsem přišel na pódium a podíval se na tu masu lidí, úplně mě to ohromilo a bylo strašně těžké začít v tom okamžiku zpívat.

Je možné, že se koncert někdy v budoucnu vrátí na náměstí?
Můj odchod z náměstí nebyl kvůli tomu, že bych to já chtěl. Jen jsem se nepohodl s pořadatelem vánočních trhů a lidé mě zastavovali na ulici s tím, že nechtějí o tradici koncertů na Štědrý den přijít. Naštěstí dopadlo všechno nadstandardně, takže jsem letos ve větším klidu. Hned po prázdninách jsem začal jednat o záboru cesty, která vede kolem galerie tak, aby si posluchači koncert více užili a nemuseli uhýbat před projíždějícími auty. Po jednání s policií a úředníky magistrátu se vše povedlo, takže koncert bude bezpečnější. Silnice bude uzavřená a projedou po ní jen tři autobusy městské hromadné dopravy. Lidé už nebudou muset stát na chodníku v dlouhé nudli, ale stanou se více součástí pódia. Protože my to děláme pro ně.

Připomeňte si na videu: poslední štědrodenní koncert Pavla Nováka 2008

Fotogalerie: Vánoční koncert Pavla Nováka

Chtěl bych se vrátit na náměstí

Letos je to deset let od koncertu, kdy vystoupil na Štědrý den naposledy na náměstí tvůj otec - zpěvák Pavel Novák. I když už byl jeho zdravotní stav velmi špatný, našel v sobě sílu, aby lidem zazpíval…
Pořád je to pro mě hodně emotivní vzpomínka, a když jsem se po dlouhé díval na fotky z toho koncertu, porazilo mě to. Táta už nebyl v té formě, v jaké by si přál, ale chtěl hrozně zpívat. Asi sám cítil, že je to jeden z jeho posledních koncertů. Na záběrech je vidět i doktor, který tam po celou dobu sedí, protože otec, a to asi taky jen málokdo ví, musel ráno do nemocnice na kapačky, aby koncert vůbec zvládl. V té době měl nádory i na mozku a krátkodobé výpadky vědomí. Měl jsem za úkol stát celou dobu vedle něj, a proto jsem se od něj ani na chvíli nehnul, kdyby náhodou padal. On si ten koncert prosadil přes naše obrovské varování a nevoli. Tehdy jsem ho nechápal, ale dnes už ano. Protože on cítil poslední možnost, jak se lidem ukázat, a jak si to s nimi ještě užít. Dnes si říkám, že to udělal správně.

Příští rok se nese ve znamení dvou výročí - v únoru si Přerov připomene deset let od úmrtí Pavla Nováka a tradice koncertů na Štědrý den oslaví dvacáté narozeniny. Chystáš pro tuto příležitost něco mimořádného?
Příští rok je výroční a samozřejmě, že k jubileu chystám nějaké projekty. Chtěl bych se také zasadit o to, aby se koncert na Štědrý den opět vrátil na náměstí. Domluvil jsem si schůzku s panem primátorem a věřím, že najdeme společnou řeč a cestu, jak to udělat. Protože si myslím, že si to koncert v roce tak významného jubilea zaslouží. Ani jednou za těch uplynulých devatenáct let jsme koncert nevynechali. Pamatuji roky, kdy bylo minus dvacet, kdy pršelo, nebo krásně sněžilo. Jeden rok se zase náměstí proměnilo v jedno velké ledové kluziště. Lidé ale vždycky přišli a našli si tu cestu. Například loni bylo dosti ponuré počasí, ale téměř symbolicky nám během koncertu několikrát vysvitlo sluníčko.