Zároveň tvrdě pracuje a chystá sérii vystoupení pro děti i dospělé, které se letos rozšíří o jednu novinku – vánoční koncert v Městském domě.

Co právě teď dělá Pavel Novák?
Máme období velkých příprav, protože nás čeká v listopadu a prosinci více než stovka vystoupení. Děláme dopolední programy pro děti, rozsvěcujeme vánoční stromy v různých městech a letos budeme dokonce vůbec poprvé hrát také na Mikuláše v Přerově. Chystáme i jedno velké překvapení, které ale zatím nechci prozrazovat. Kromě vystoupení na Mikuláše připravujeme pro mateřské školky a děti z prvního stupně koncerty v kině Hvězda. Ty se uskuteční ve dvou termínech – 16. a 18. prosince. No a sedmnáctého si odskočíme do Městského domu na vánoční koncert, na který se hodně těším.

V čem bude jiný než ten „štědrodenní", který každý rok na náměstí T. G. Masaryka přitáhne tisíce lidí?
V Městském domě chystáme trochu komornější koncert, na kterém zazní písničky z mého vánočního alba a nezapomeneme ani na největší otcovy hity. Zvláštností bude také propojení písniček s poezií. O koncert je už teď zájem i v jiných městech – vždy nás doprovodí dětský sbor z místa, kde budeme hrát.

Pozvete na koncert do Městského domu i nějaké hosty?
Nechci stavět koncert na hostech, protože si myslím, že jsem schopen zaujmout posluchače. Věřím ale, že kdyby byla v té době v Přerově třeba Leona Machálková, která se mnou natočila duet na vánoční album, tak jí zavolám a ona přijde. Nechci ale nic slibovat. Bude tam kapela Family v plné sestavě, mám domluvené filharmoniky a smyčcový kvartet. Doprovodí nás také pěvecký sbor Gymnázia Jakuba Škody pod vedením Katky Skácelové. A pokud do toho nic nevletí Petru Vavříkovi (pozn. red.: baskytarista Buty a producent posledního alba), tak s námi bude hrát i Petr. Chtěl bych, aby to byl velký zážitek. Hodně přemýšlím, jak koncert pojmout, aby lidi zaujal natolik, že z něj budou odcházet vánočně naladěni. Měla by v tom být melancholie, úsměv, vzpomínky a spousta dalších věcí. Tak, aby na něj vzpomínali, když půjdou tady z těch schodů v měšťáku.

Neznamená to ale, že lidé přijdou o tradiční koncert na Štědrý den…
Ne, ne, ne. Tam se ale chceme vrátit k pramenům, k tomu prvopočátku. Chtěli bychom na něm odpíchnout všechny známé hity a nebýt moc vážní. Udělat ho spíše jako happening, aby z podia tryskala energie. Každý rok chystám nějakou novou písničku, která se na koncertě objeví. Pokud se mi to podaří – a už je to v jednání s producentem – tak ji natočíme. Chtěl bych ji vydat na úplně obyčejném nosiči ke vstupence, aby měli lidé pěknou vzpomínku. Možná k tomu přidáme ještě něco z vánočního alba. Takže Štědrý den – klasika v 10 30 hodin na náměstí T. G. Masaryka a pro mě ještě další klasika – ve 22 hodin koncert na náměstí v Bohumíně.

Loni jste natočili vánoční album. Jaký mělo úspěch?
Byl jsem překvapený tím, jak se chytlo mé první cédéčko. Udělali jsme ho pět tisíc kusů a už je vyprodané. Vánočního jsme dělali o něco více, deset tisíc kusů, a myslím, že už jsme za polovinou. Prodáváme ho na koncertech a berou si ho nejen dospělí, ale také učitelky do školek, protože ty písničky mají pěkné texty a dětem se líbí. Do konce roku bych chtěl ještě stihnout vydat Karaoke pro celou rodinu. Už jsme vydali Karaoke pro děti, ale jak jsem zjistil, když se děti baví, dospělí nemají co na práci. Udělali jsme tedy úplně nový výběr skladeb a zařadili i otcovy hity. Bavit se tedy může celá rodina. Snažím se každý rok vydat něco, co by si lidé mohli koupit jako vánoční dárek pod stromek.

Uskuteční se ještě letos pěvecká soutěž, na které vždy vybíráte dětské talenty?
Bude, ale až po Novém roce. Máme totiž tolik práce, že to nechceme uspěchat. Finalisty už máme vybrané, ale potřebujeme soutěž ještě připravit.

Skupina Pirillo, se kterou příležitostně vystupujete, byla v osmdesátých letech legendou. Chystáte další koncerty?
Letos slavíme třicet let od založení a na podiu je nám spolu dobře. Protože ale na tuto dobu nemáme žádnou vzpomínku a lidé pořád chodí a chtěli by od nás něco, rozhodli jsme se natočit nové album. Hotové by mělo být do konce letošního roku. Nové CD bychom měli pokřtít mezi svátky na náměstí T. G. Masaryka.

V příštím roce to bude pět let, co podlehl zákeřné nemoci váš otec. Uskuteční se nějaký vzpomínkový koncert?
Je to na zváženou, protože já budu mít v příštím roce padesát a táta by se dožil sedmdesátky. Je ale otázka, jestli ještě máme co nabídnout. Zatím mám spíše představu o oslavě svých narozenin a nechtěl bych z ní uhnout. Pokud se mi podaří sehnat peníze na tuto představu koncertu, na kterém by se vystřídala spousta muzikantů, tak do toho půjdu. Chtěl bych koncert udělat přímo na moje narozeniny, ale kde bude, a jak to celé pojmout, ještě nevím. Mám ale velké sny a rád si je plním.