„Nevím, na základě jakých důkazů to bylo provedeno, ale trest na doživotí mě hodně překvapil. Jako sousedé jsme byli v pohodě, co jsem potřeboval, na tom jsme se domluvili. Jeho otec byl můj kolega, ale do soužití mezi nimi člověk neviděl,“ komentoval to jeden ze sousedů Jaroslav Kohout.

„Chodí sem i sestra zemřelého, která se stará o zahrádku, ale už se o tom vůbec nebavíme,“ poznamenal.

Většina sousedů je v šoku. „Je to síla, nečekala jsem to. Na druhou stranu, bůh ví, čeho by byl ještě schopen,“ řekla starší žena.

Pavel Nárožný u Vrchního soudu v Olomouci, 15. 1. 2020
Za vraždu manželů v Přerově padlo doživotí! Nárožný musí být "trvale izolován"

Po mrtvých pátrali i dobrovolníci

Pro spoustu Přerovanů je případ dvojnásobné vraždy manželů dodnes obestřen záhadou - těla obou zavražděných se totiž nikdy nenašla, přestože po nich intenzivně pátrali kriminalisté a nad prostorem, kde bylo krátce po vraždě nalezeno auto se stopami krve, kroužil vrtulník s termovizí.

Do pátrací akce po zmizelých se před lety pustil i Pavel Kužela s desítkou dobrovolníků.

„Procházeli jsme tehdy v počtu asi deseti lidí Žebračku, ale i park Michalov a jeho bezprostřední okolí. Později, když se našlo auto v poli, jsme se vydali i do Přerovské rokle, pročesávali skládku v Žeravicích a hledali i v Předmostí. I když jsme měli psy a úseky procházeli opakovaně asi dva měsíce, bez výsledku,“ vylíčil Pavel Kužela.

Pavel Nárožný a jeho matka u krajského soudu v Olomouci
Obžalovaní z vraždy: Doklady jsme do klavíru nedali

Člověk žil pořád ve strachu

Podle něj se v souvislosti s dvojnásobnou vraždou vyrojila řada spekulací o tom, kde by mohla těla zavražděných být. Žádná z teorií se ale nikdy nepotvrdila.

„Dům u Michalova, kde dříve bydlela matka Nárožného, měl údajně dvojitý sklep, ale co je pravda, a co jsou jen báchorky, těžko hodnotit. Doživotní trest nechci komentovat, kromě dvojnásobné vraždy měl připravovat ještě vraždu tety, takže ten důvod tam asi je,“ dodal.

Doživotní trest připadá adekvátní lidem, kteří zavražděné manžele znali.

„Je to na místě, člověk žil pořád ve strachu, že ho zase pustí a budeme ho potkávat v Přerově na ulici. To už jsme zažili před lety, když ho propustili na svobodu a byl zproštěn obžaloby pro nedostatek důkazů,“ uvedla známá jedné z obětí, která si nepřála uvést jméno.