U některých nutných zajištění se potýkají s finančními problémy. Vznikají také diskuse o jejich výsledné podobě mezi obcemi, Povodím Moravy, státem a lidmi.

V Troubkách na Přerovsku se proti povodním vybudoval na podzim roku 2010 selský val a na konci stejného roku byl obci předložen projekt na prstencové ohrázování obce v hodnotě sto miliónů korun, zpracovaný zástupci Povodí Moravy, který obec odmítla.

Od března loňského roku začala obec pracovat, s přihlédnutím k vlastních historickým zkušenostem, na vlastní dokumentaci, která měla být dle dřívějšího vyjádření starosty obce hotová do konce roku 2011.

„V současné době se stále pracuje na alternativním řešení, které zpracovává Hydroprojekt Brno a další subjetky. Na konci února bude další jednání. V současné době máme k dispozici studii proveditelnosti protipovodňové ochrany v povodí řeky Bečvy, kterou prostudováváme,“ uvedl starosta Troubek Radek Brázda.

Povodí Moravy ovšem do této doby projekt od Troubek neobdrželo.

„Stále čekáme na zpětnou vazbu a na alternativní řešení od obce Troubky. Byli jsme schopní zajistit z dotačních titulů financování našeho projektu a realizaci do roku 2014. Troubky takto ale realizaci posunuly,“ poznamenala k situaci mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

„Projednávali jsme opatření s obcemi na Pobečví. Jediná obec Troubky je odmítla s tím, že máme počkat na jejich variantní opatření,“ dodala.

Mezi opatřeními, které by mohly Troubkám pomoci, je ve hře zbudování hrází v okolí – v Henčlově, Rokytnici nebo v Přerově.

Budování hrází v Troubkách tak spíše než na problémy s výkupem pozemků, naráží na problémy v jednání s Povodím Moravy a s jejich případným financováním, které se táhne již od roku 1997, kdy obec měla jen jeden protipovodňový prvek – čističku odpadních vod.

V Kojetíně Povodí Moravy realizovalo ochranou hráz a betonové zábrany. Na podzim roku 2010 město dále doplnilo hráz a tím zabezpečilo ústí, kde vtéká potok z obce Uhřičice. Od té doby k dalším opatřením nedošlo.

„Zatím další protipovodňová opatření nechystáme. Stávající opatření by měla být dostačující, takže z tohoto pohledu si myslím, že není nutné dělat další,“ uvedl starosta města Kojetín Jiří Šírek.

Kompromis mezi dvěma extrémy

Zahájení příprav protipovodňové ochrany v povodí Bečvy schválila vláda usnesením v dubnu 2011.

Ministerstvo zemědělství a ministerstvo dopravy zpracovalo studii proveditelnosti protipovodňové ochrany v povodí řeky Bečvy. Podle ní se bude rozhodovat o konečné podobě protipovodňové ochrany.

Studie, která se snaží najít kompromis mezi dvěma extrémy, respektive stavěním hrází a na druhé straně využitím přírodních opatření, mají nyní všechny obce v Pobečví k dispozici.

„Předpokládaný termín rozhodnutí je duben. Dá se předpokládat, že samotná realizace protipovodňových opatření, včetně suché nádrže Teplice, je reálná v horizontu několika příštích let,“ uvedla dříve vedoucí oddělení vodního hospodářství Odboru životního prostředí a zemědělství Vladimíra Kubišová.