„Začínal jsem s minimálními znalostmi a zkušenostmi, ale postupně jsem se o tento výcvik stále více zajímal a dnes mám dobré výsledky,“ svěřil se pětatřicetiletý chovatel, který k výcviku používá border collie. Jedná se o plemeno, které je všestranně nadané.

„Jsou to výjimeční psi, kteří se učí velmi rychle. Umí se podřídit, nebojí se a jsou kamarádští. Vyžadují však energetické jednání a jasné povely,“ hodnotí border collie Vaňourek. Psy cvičí na objednávku pro chovatele, kteří je potřebují na pastviny k různým druhům zvířat. Pastevečtí psi totiž dokážou manipulovat jak s hovězím dobytkem, tak se stádem ovcí, koz, ale mohou pracovat i s vodní drůbeží.

„Dobře vycvičený pes zastane práci dvou až tří lidí. Chovatelé dnes potřebují zejména vysokou užitkovost zvířat. Ta se ale snižuje tím, že jsou zvířata stresována, když na pastviny naběhne několik lidí, kteří na ně křičí, aby je z pastvin vyhnali. Dnes tuto práci zastanou mnohem dokonaleji psi. Ti jsou však pouhými pomocníky, nemohou udělat veškerou práci, jak si mnozí chovatelé mylně myslí,“ upozorňuje cvičitel.

Podle něj výcvik každého psa je individuální záležitostí. Už u štěněte se však dá rozpoznat, zda má ty správné předpoklady. „Prvním takovým rozpoznávacím znamením je moment, kdy štěněti vhodíte míček, on jej oběhne a snaží se ho zastavit,“ vysvětlil. Než však mladého psa předá po výcviku do rukou nového majitele, hodně se rozmýšlí.

„I když je to byznys, protože mě tato činnost živí, raději dám psa člověku, u kterého vím, že spolu budeme v kontaktu a o psovi mi bude podávat zprávy,“ říká chovatel, který prý klade důraz na to, aby jeho psi netrpěli takzvaným kotcovým syndromem. „To jsou takoví psi, kteří nepoznali lidskou ruku. Takového psa u mě v žádném případě nenajdete,“ dodal na závěr.