Partnerské město Ivano-Frankivsk požádalo Přerov o pomoc ještě před zahájením bojů na Ukrajině.

„Od přijetí dopisu jednáme, jak účinně a co nejrychleji pomoci našim přátelům na Ukrajině, kteří se ocitli ve válečné vřavě. Soucítíme s nimi, ale víme, že oni teď potřebují také materiální podporu,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Ivano - Frankivsk leží v karpatské oblasti Ukrajiny. Jeho zástupci už v pondělí 21. února předvídali, že konflikt přeroste ve válku a zaslali na přerovskou radnici e-mail se žádostí o pomoc. Záběry ze čtvrtečního rána ukazují, že se letiště v tomto městě stalo jedním z terčů Ruska.

„Laskavě vás žádáme o zvážení možnosti poskytnutí podpory k zajištění teritoriální obrany a ochrany obyvatel Ivano - Frankivsku,“ napsal v e-mailu Ruslan Martsinkiv, primátor ukrajinského města, které s Přerovem navázalo spolupráci už v roce 2003.

Lidé prchající z Kyjeva zablokovali hlavní tahy ven z města
Rusko napadlo Ukrajinu. Sabotéři pronikli do Kyjeva, Zelenskyj hlásí mobilizaci

Ukrajinská strana požádala o pomoc formou poskytnutí komunikačních sledovacích strojů, ale potřebuje také pomůcky pro poskytnutí první pomoci, dále batohy, karimatky, spacáky, boty, rukavice či termoprádlo.

„Okamžitě jsme kvůli tomu zasedli a hledali vhodnou formu pomoci. Dotazovali jsme se e-mailem, zda by pro ně nebylo lepší poskytnutí finanční pomoci ve výši 8 tisíc euro, protože přeprava věcí by v této situaci byla komplikovaná a nejistá. Ve středu nám odepsali, že se rozhodnou a odpoví, ve čtvrtek ráno ale situace na Ukrajině eskalovala a odpověď už jsme nedostali. Jsme připraveni pomoci a v tuto chvíli budeme muset koordinovat naši pomoc se státem a humanitárními organizacemi,“ doplnil náměstek primátora Petr Kouba (ODS).

Přerovští zastupitelé se budou zabývat konkrétní formou pomoci Ukrajině na svém zasedání, které se uskuteční v pondělí 28. února. Předloží záměr na poskytnutí finanční pomoci ve výši 200 tisíc korun s tím, že jakmile bude znám přesný rozsah finanční a materiální podpory prostřednictvím humanitární organizace, rozhodne zastupitelstvo o jejím poskytnutí. (pu)