Možnosti hlasovat pro některý z návrhů využilo na 1 327 lidí.

„Větší zájem byl mezi ženami, těch se zapojilo asi 61 procent. Vítězné návrhy chceme co nejdříve uvést do života a na jednání městské rady už jsme schválili záměr přípravy,“ nastínil další postup přerovský primátor Petr Měřínský.

Ze třiadvaceti návrhů získal největší podporu záměr na pořízení mobilního letního kina za 350 tisíc korun, který zaujal 546 respondentů.

Zelené autobusové zastávky za 450 tisíc by si ve městě přálo 424 hlasujících, koše na psí exkrementy za 90 tisíc celkem 390 lidí.

Rozhledna na Čekyňském kopci za 500 tisíc korun by se líbila 357 hlasujícím. Všechny návrhy se vešly do vyčleněné částky 1,5 milionu korun.

Po spuštění části průpichu se v Přerově začaly tvořit dlouhé kolony a na dopravu ve městě ve zvýšené míře dohlíží policie. Na křižovatce Velké Novosady - Kojetínská - Komenského přibylo vodorovné dopravní značení. 4. srpna 2022
Po spuštění průpichu se v Přerově tvoří kolony, na asfaltu přibylo nové značení

Film z deky

Nápady na zvelebení města zasílali na radnici přímo občané. Lidé mohli v hlasování rozhodovat, který projekt chtějí upřednostnit, do konce července - jednotlivým tipům přitom přiřazovali podle priorit plusové i minusové body.

Své vize představili samotní předkladatelé. Například Vojtěch Nezval, který navrhl pořízení mobilního letního kina, zdůvodnil, že náklady na plátno a promítací techniku nejsou nijak vysoké.

„Letní kino má své kouzlo, když můžete sednout na deku nebo do trávy s občerstvením a sledovat nějaký film. Letní kina jsou mezi občany oblíbená a Přerov není výjimkou,“ zmínil.

S nápadem na zelené zastávky přišel Jaromír Horký, který by chtěl doplnit zastávku v Palackého ulici o konstrukci a květináče, umístěné kolem stěn.

„Květináče budou osázeny vybranými druhy popínavých a okrasných rostlin. Ty by měly být vybrány tak, aby byly efektivní na údržbu a plnily svůj účel. Popínavky by měly zakrývat vybraný úsek stěny a střechy zastávky tak, aby poskytovaly přirozený stín. Projekt může být realizován jako pilotní - a pokud se nápad osvědčí, může se v příštích letech pokračovat i na dalších vhodných zastávkách,“ uvedl.

Přerovský venkovní bazén na konci června 2022
Na bazénu v Přerově je klidněji, pomáhají romští asistenti. Vířivka i odpoledne

Workouty ani pítka neuspěly

Koše na psí exkrementy, umístěné zejména v Předmostí - v ulicích Pod Skalkou, Dr. Milady Horákové, Hranická a na stezce lovců mamutů, navrhla Jitka Majerová. Podle ní by se měly koše instalovat nejen v bezprostřední blízkosti obydlí a chodníků, ale i v oblastech mimo zástavbu.

Navrhovatelem rozhledny je Petr Chmelař.

„Rozhledna v Knejzlíkových sadech, kousek od památníku, nabídne výhled na Přerov a jeho okolí. Rozhledna by měla být jednoduchá, s použitím dřeva - s ohledem na omezený rozpočet,“ zmínil.

Se záměrem vybudovat rozhlednu na Čekyňském kopci přišli už před měsícem také radní, a to za předpokládanou cenu 5 až 8 milionů korun. Protože se rozhledna dostala i mezi vítězné návrhy, čekají teď zástupce vedení města jednání s autorem tohoto nápadu.

V hlasování, do kterého se mohla zapojit široká veřejnost, neuspěly třeba návrhy vybudovat Fit stezku Přerovským luhem, pítka ve městě, novou autobusovou zastávku v Újezdci nebo workoutové hřiště na Laguně a u nemocnice.