„Letošní zájem byl větší než obvykle. Zatímco loni jsme měli v pěti soutěžích dohromady na 145 startů, v letošním roce jich bylo přes 180. Závodníci přijeli z nejrůznějších koutů Moravy – z Prostějovska, Přerovska, ale také Opavska, Kroměřížska, Novojičínska či Vyškovska," vyjmenovala za pořadatele Jana Mráčková.

„Kromě toho jsou tu ale i zahraniční účastníci ze Slovenska či Polska," doplnil hlavní pořadatel závodu Martin Veselský. Přerovsko reprezentovaly například jezdecké oddíly z Troubek, Beňova, Bochoře či Přerova.

Zatímco sobotní dopoledne bylo vyhrazeno pro skoky nižší kategorie s parkurovými překážkami od 90 do 110 centimetrů, odpoledne přišla na řadu vyšší soutěž od 120 do 140 centimetrů.

Už od patnácti let se věnuje jezdeckému sportu Martin Tylšar ze Lhoty u Konice, který v Přerově zvítězil ve dvoufázovém skákání. „Kromě moravského teplokrevníka Sedrika 7, což je pětiletý hřebec, mám ještě staršího Gastona 17," svěřil se. Právě s tímto šampiónem si cválal pro vítězství ve dvoufázovém skákání.

Při parkuru podle něj rozhoduje o vítězi nejen to, jak se na závod připravil, ale svou roli hraje i štěstí. „Na zdejším kolbišti se závodí dobře a zvládli jsme bez problémů všech dvanáct překážek. Některé jsou náročnější více, jiné méně. Rozdíl je třeba v tom, jestli jsou vybarvené nebo zaplněné plůtkem," vysvětlil.

Příprava na soutěž podle něj byla náročná. „Měl jsem dva měsíce zlomenou ruku, takže jsem pak musel jezdit každý den," podotkl.

Organizátoři se kromě celodenního parkurového klání snažili příchozím nabídnout i doprovodný program. „Děti se mohly projet na poníkovi, nebo se vyřádit na skákacím hradu, pro dospělé jsme zase připravili vystoupení skupiny historického šermu Markus M," doplnila pořadatelka Jana Mráčková.

Kvůli prohibici se sice návštěvníci mohli u stánků zahřát pouze svařeným vínem, ale přesto byli spokojení. Podle organizátorů si tuto tradiční přerovskou akci nenechalo ujít přes osm stovek lidí.