V čem je nález archeologů tak významný?

Podařilo se jim odkrýt zbývající část základů objektu bratrské školy, který se před nimi na jaře odhalil pouze z jedné třetiny. Původně se domnívali, že byla východní část budovy zničena během přístavby kina Jas v padesátých letech.

„Stavební konstrukce ze 16. století jsou ale zachovány v překvapivě dobrém stavu. Zachytili jsme pokračování základů severní obvodové zdi školy a severovýchodní nároží objektu. Díky tomu budeme moci říci vše o rozměrech bratrské školy, ve které působili Jan Amos Komenský či Jan Blahoslav," řekl archeolog Zdeněk Schenk.

Stavba parkoviště bude pokračovat poté, co archeologové v lokalitě dokončí výzkum.

„Dohodli jsme se s památkáři a archeology, že se stavba dočasně zastaví a nalezené základy bratrské školy ošetří. Pak bude ale dál pokračovat, což je asi pro občany to nejcennější sdělení," uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Vznikne 18 nových parkovacích míst

Podle něj město uvažuje i o tom, že by byl půdorys bratrské školy zvýrazněn třeba barevně odlišenou dlažbou. Parkoviště původně počítalo s osmatřiceti novými místy, kvůli nálezům základů kostela sv. Marka a bratrské školy se ale muselo už jednou přesunout jinam.

„Máme v plánu vybudovat místa pro osmnáct aut. S tím už město neustoupí, protože by ho jinak muselo úplně zrušit," řekl náměstek primátora Michal Zácha. Stavba má být hotová do konce roku a měla by stát zhruba 1,5 milionů korun.

Pracovní skupina, složená z odborníků města, archeologů a historiků, která má rozhodnout o dalším osudu vzácné lokality, se poprvé sešla tento čtvrtek.

„Padaly různé návrhy, jak s místem naložit. Od možné zástavby až po prezentaci základů na povrchu. Zatím se však jednalo pouze o seznamovací schůzku, uvidíme, jak budou tato jednání dál pokračovat," uzavřel Michal Zácha.