Pro Přerov zásadní objev učinili archeologové při stavbě parkoviště, která byla součástí úpravy jižního předpolí Tyršova mostu. Nejprve na jaře loňského roku odkryli základy původního kostela sv. Marka, později narazili také na zdivo bratrské školy. Když objevili základy celé, původní projekt parkoviště se změnil.

„Původní kapacita byla třicet parkovacích míst, v upravené verzi jich vzniklo čtrnáct," připomněl náměstek primátora Michal Zácha (ODS), podle kterého řidičům parkoviště v centru města chybí. Radní proto zastupitelům předložili dvě varianty toho, jak by měla lokalita Na Marku vypadat – první s parkovištěm, druhá bez něj.

Odborníci k věci

Archeolog Zdeněk Schenk požádal s ohledem na mimořádný význam této lokality, aby se politici přiklonili ke druhé variantě a naleziště bylo prezentováno budoucím generacím jako celek. Toto stanovisko podpořila i řada institucí.

Podle odborníků z Národního památkového ústavu náleží lokalita z hlediska hodnot národní a evropské kultury do stejné kategorie jako třeba místo, kde stojí Betlémská kaple.

Akademií věd byl proto podán návrh na prohlášení archeologického nálezu kulturní památkou. Stejnou žádost podalo i vedení Muzea Komenského v Přerově. Nález už nyní pobývá kvůli zapsání na seznam kulturních památek ochranný status.

„Oslovili jsme odborníky, kteří se vyjádřili proti tomu, aby parkoviště překrylo východní část nálezů. Oba dva ředitelé Muzea Komenského – bývalý i současný – nechtějí, aby byla tato památka znehodnocena. Kdyby k tomu mělo dojít, zvažuji své odstoupení," zdůraznila zastupitelka Marta Jandová (SpP).

„Je to zcela nepochybně kulturní památka a my bychom se neměli podílet na barbarizaci společnosti," souhlasil zastupitel Michal Chromec (Masarykova demokratická strana).

Zastánci parkoviště

Mezi přítomnými se ale objevili i zastánci parkoviště.

„Nejsem kulturní barbar a vím, že jsou to místa, kudy chodil J. A. Komenský a Jan Blahoslav," vyjádřil se Čestmír Hlavinka (ČSSD), kterému by prý ale překrytí části základů bratrské školy parkovištěm nevadilo.

„Taky jsem si zvykl na červenou střechu zámku a černou věžičku," vysvětlil.

Smutný z toho, že parkoviště Na Marku nebude, byl radní Václav Zatloukal (ČSSD).

„Jsem zklamán. Myslel jsem si, že tam konečně usadíme parkovací automat," řekl. Z pléna poté zazněl názor, že čtrnáct míst problémy s parkováním v centru stejně nevyřeší.

„Neumím si představit, že chceme potřebu čtrnácti parkovacích míst vyvážit hodnotou archeologických nálezů," zhodnotila zastupitelka Elena Grambličková (ODS) a po jejích slovech se v sále ozval potlesk.