Radní proto zvažují, že odstoupí od smlouvy na realizaci úprav prostranství.

„Návrh na odstoupení od smlouvy budeme řešit na jednání rady. Pokud se na něm shodneme, uzavřeme příští týden novou smlouvu s firmou, která prostranství uvede zase do původního stavu," informoval náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO).

Podle něj má město k odstoupení od smlouvy zákonné důvody.

„Projektová příprava nebyla dostatečně provedena. Podle vysoutěžené dokumentace nebylo možné stavbu provést tak, jak bylo uvedeno ve smlouvě," konstatoval.

Betonová deska navíc

Stavebníci po odkrytí zámkové dlažby zjistili, že je místo štěrkových vrstev pod dlažbou betonová deska o tloušťce asi dvaceti centimetrů, s níž projekt nepočítal.

„Kvůli chybě v projektu by vznikly dodatečné práce za zhruba 250 tisíc korun. A na ty by město muselo vypsat nové výběrové řízení," líčil loni na podzim vzniklé komplikace Zdeněk Dostál z odboru rozvoje přerovského magistrátu. Stavba ležela několik měsíců ladem a čekala až do jara na rozhodnutí vedení města.

Kritika plánu

Mezitím ale začaly sílit kritické hlasy, které upozorňovaly na nesmyslnost zastavění tohoto místa parčíkem s vodním prvkem.

„Parkovacích míst je v Přerově zoufale málo a řidiči tak přijdou o další plochy. Neřeknu, kdyby se zároveň s tím spravila i pasáž. Ta je ale pořád v dezolátním stavu, tak k čemu to bude?" vyjádřil svůj názor jeden z obyvatel Palackého ulice.

Proměna prostranství mezi budovami škol počítala s malým parčíkem a vodním prvkem.

„V oddychové zóně má vzniknout mělká vodoteč se strukturou tří betonových polokoulí na dně. Kromě vodního prvku povede středem mezi stromy symbolická a tvarově lapidární lávka z ocelových trubek," nastínila vizi mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.

Pokud z velkolepého záměru nakonec sejde, Přerované to nejspíš jedině uvítají.

„Tak se omluvíme všem řidičům za způsobená příkoří. Vytrhanou dlažbu zasypeme štěrkem a umožníme opět parkování. A než se rozjaří, promyslíme, kde najdeme náhradní parkovací místa. Tak by postupovalo městské zastupitelstvo dle ideálních představ občanů," vyjádřil svůj názor v diskusi na webu Přerovského a hranického deníku třeba Jindřich Rosík.