Areál přerovských Montáží patřil celé dopoledne tradiční Jízdě zručnosti, která každoročně zahajuje veteránskou sezónu.

„Vyzkoušet si řidičské schopnosti mohou nejen majitelé historických automobilů a motocyklů, ale i modernějších strojů. Jízda zručnosti je totiž pro všechna vozidla - bez omezení roku výroby," řekl Jiří Zemánek z pořadatelského Oldtimer clubu Helfštýn.

Mezi zhruba sto dvaceti exponáty, které si mohli návštěvníci ještě před zahájením soutěže prohlédnout, byl i Rolls-Royce Silver Dawn, vyrobený v roce 1954. Provětrat tohoto nablýskaného krasavce přijel Michal Dostál z Troubek.

„Generálka automobilu se dělala tak před dvaceti lety v Anglii. Kusů se v té době vyrobilo poměrně málo, takže každý z nich je dnes originál. Vůz má originální anglickou značku a volant na pravé straně. Nechal jsem ale vyrobit i tu veteránskou, aby mohl jezdit i po silnicích u nás," vysvětlil.

Návštěvníci mohli obdivovat také staré aerovky, pragovky či tatrovky. Mezi motocykly měl premiéru anglický stroj Matchless z roku 1924.

„Je to poměrně vzácná věc, která po naší republice nejezdí. Další zajímavostí je pak motocykl Praga 350 OHC," doplnil Jiří Zemánek.

S motocyklem Praga 350 dorazil na Jízdu zručnosti Oldřich Dědeček z Hluku.

„Je to asi nejvzácnější česká motorka s datem výroby 1930. Tyto stroje se vyráběly jen čtyři roky v počtu necelých tisíc kusů. Vlastním ji už od roku 1980 a dnes by ji zřejmě nikdo neprodal a já bych to zase nezaplatil," usmál se.

Majitelé, kteří tento vzácný kousek v České republice vlastní, by se podle něj dali spočítat na prstech jedné ruky.

„Pokud vím, je jich u nás tak deset, ale někdo s ní ani nevyjede ven," poznamenal.

Raritou, která zaujala přítomné, byl i stabilní motor značky Lorenz z roku 1935. Za první republiky ho vyráběla známá kroměřížská firma.

„Je na plochý řemen, ke kterému se připojila cirkulárka, a sloužil na řezání dřeva. Spotřeba byla poměrně malá," přiblížil majitel Jaroslav Navrátil.

Po zvládnutí náročných disciplín v areálu Montáží zamířili majitelé veteránů na hrad Helfštýn. Potkat nádherné mašinky, které přítomné přenesou do období první republiky, budou moci už zanedlouho také návštěvníci Helfštýnského okruhu.

Na sto pět kilometrů dlouhou trasu celým regionem se v sobotu 13. května vydá sto dvacet historických motocyklů a automobilů s datem výroby do roku 1939.