A že se na podiu budou dít věci, to potvrdil už první večer. Svou hrou na trumpetu rozehřál publikum Laco Deczi, a pak vtrhla do sálu jako uragán francouzská kapela Electro Deluxe.

U vchodu do „měšťáku" hrají mladí přerovští jazzmani z kapely Jazz Base, na chodbě se kvůli náporu návštěvníků skoro nepohnete.

Nejvíce je tu mladých lidí a hlavním tahákem je pro ně Electro Deluxe, směsice soulu, funky a rapu, ale hlavně – neuvěřitelná smršť energie. Čtvrteční koncert je beznadějně vyprodaný.

Do minulosti Československého jazzového festivalu v Přerově se vrátil trumpetista Laco Deczi, kterého na pódiu doprovodili basista Michael Krásný, pianista Jan Aleš a bubeník Vaico Deczi – syn světoznámého hudebníka.

„My jsme měli štěstí, protože to bylo za komunistů a bolševik muzice nerozuměl. Nemělo to texty, takže se toho tolik nebál. Myslel si totiž, že ten jazz, jak to šlo z Ameriky, vymysleli černoši, a tam je ti bílí strašně mučí a trápí. Brali to teda tak, že Amerika ubližuje černochům, a tak jazz nevadil," řekl po skončení koncertu Laco Deczi.

Ten prý nedá na přerovské posluchače dopustit. „Hrálo se nám strašně dobře, protože nás publikum vyhecovalo. Lidi byli úplně jedničkoví a překvapilo mě, kolik jich přišlo. To je úžasné," podotkl.

Zjevením večera byla bezpochyby francouzská kapela Electro Deluxe, které vévodil démonický americký zpěvák James Copley. Šestice nejžádanějších muzikantů na francouzské hudební scéně přesvědčila o tom, že jazz dokáže přitáhnout davy mladých lidí. Rytmické funky zvedalo ze židlí, lidé tančili pod pódiem i na balkonech.

„V pátek bude pódium patřit americkému kytaristovi Deanu Brownovi s kapelou, ve které vystoupí i saxofonista Karel Růžička mladší. Večer uzavře kubánská kapela Tempo Libre, která patří mezi světovou elitu současného latinskoamerického jazzu," uzavřel ředitel festivalu Rudolf Neuls.