Někteří rodiče jsou vyzbrojeni seznamy potřebných pomůcek už od června, jiní je teprve obdrží. Největší nápor zákazníků očekávají prodavačky v příštích dvou týdnech.

Zásoby školních potřeb se v prodejnách každoročně hromadí od července. „Někteří rodiče jsou tak pečliví, že k nám chodí na nákupy hned, jak začnou prázdniny,“ řekla vedoucí jednoho z hranických papírnictví Martina Šnejdrlová. „Většinou jsou to rodiče budoucích prvňáčků, kteří dostali seznam už v březnu u zápisu,“ podotkla, ale největší příliv zákazníků prý očekává až po zahájení školního roku.

Na školní pomůcky mají teď téměř ve všech prodejnách slevu. Někde zlevnili už v polovině srpna konkrétní produkty, jinde nabízejí slevy množstevní nebo příznivější cenu při nákupu nad stanovený cenový limit.

„Na zahájení školního roku jsme, myslím, dostatečně připraveni. Zvýšenou tržbu na školních pomůckách sledujeme už od poloviny srpna, ale v prvních dvou zářijových týdnech se dá očekávat asi největší nápor lidí,“ shodla se v odhadu se Šnejdrlovou prodavačka jiného hranického papírnictví Monika Hojgrová.

Rodiče prvňáčků mohli nakupovat už od června. Starší žáci však dostanou seznam potřebných pomůcek až v září. „Zatím máme nakoupeny jen učebnice. Do papírnictví se teprve chystáme,“ potvrdila matka školáka prvního stupně Eva Vrbková z Hranic.

„Já jdu teď po prázdninách na střední lesnickou školu. Nákupní seznam už jsem dostala, ale ještě mi asi polovina věcí chybí,“ přiznala čerstvá absolventka základní školy Pavla Ptáčková z Nejdku.

Ceny jednotlivých pomůcek se v prodejnách liší. U kvalitních pastelek, barev a jiných dražších potřeb může být rozdíl dokonce až čtyřicetikorunový.