„Šlechtický rod se významně zapsal do historie dřevohostického zámku a svou pamětní síň si určitě zaslouží. Bude se nacházet v prvním patře, a to v místech, kde byla v minulosti kaple,“ uvedl zástupce starosty městyse Petr Dostál. Rekonstrukce prostor podle něj začala zhruba před třemi týdny.

V zámeckých prostorách se vymění podlahy, zbuduje nová elektroinstalace a osvětlení. „V pamětní síni bude také kamerový systém. Umístíme sem totiž sbírkové předměty, jež nám chce věnovat ze sbírek své rodiny ve Vídni Gobert Skrbenský. Ten už v minulosti Dřevohostice navštívil a vysadil v zámecké aleji pamětní lípu,“ připomněl Petr Dostál.

Pohled na nádvoří dřevohostického zámku ze začátku 20. století

Pohled na nádvoří dřevohostického zámku ze začátku 20. století

Městys vynaloží na projekt částku zhruba sto tisíc korun a další prostředky poputují z dotace ministerstva kultury. Stavební práce by měly být hotové do června, nové prostory se slavnostně zpřístupní koncem září.

Podle ředitele Státního okresního archivu v Henčlově Jiřího Lapáčka držel rod Skrbenských dřevohostické panství už na počátku 17. století. „Majetek mu byl ale po bitvě na Bílé hoře zkonfiskován a panství znovu získali až v první polovině 19. století,“ řekl.

Lev kardinál Skrbenský strávil v Dřevohosticích na konci 19. století své dětství a mládí, protože zdejší zámek zdědila jeho matka. Vystudoval gymnázium v Rakousku a v Kroměříži, kde maturoval, a poté absolvoval bohoslovecká studia.

„Byl nejprve pražským, a poté i olomouckým arcibiskupem. V roce 1920 ale odstoupil a až do roku 1938 žil na zámku u Uničova. Dřevohostický zámek prodal obci poté, co se stal arcibiskupem. Vždy se sem ale rád vracel,“ uzavřel Jiří Lapáček.