Kromě tradičních sousedů jako jsou Poláci, Slováci nebo Němci vyhledávají pamětihodnosti v regionu čím dál častěji i cizinci – a to mnohdy i z exotických zemí.

Do Muzea Komenského tak vloni zavítali třeba turisté z Mexika a Jižní Afriky, Egypťané nebo Mongolci.

Do muzea láká cizince Komenský

„Nejsme tak malí a neznámí, jak by se na první pohled zdálo,“ komentuje to kastelán Muzea Komenského v Přerově Otakar Bujnoch.

Podle jeho slov upoutává muzeum, pojmenované po světoznámém učiteli národů, značnou pozornost cizinců. Ti se snaží dozvědět co nejvíce o místech, kde J. A. Komenský prožil část svého života.

„Ze 12,5 tisíce návštěvníků v loňském roce jich bylo 482 ze zahraničí, a to převážně z Německa, Dánska, Polska, Anglie, ale také Litvy, Finska nebo Španělska,“ upřesnil Otakar Bujnoch.

Muzeum kromě přerovských rodáků, žijících v cizině, navštěvují v rámci svých oficiálních návštěv také velvyslanci nebo ministři ze zahraničí. „Jsou překvapeni jak rozsahem, tak kvalitou našich expozic,“ shrnul kastelán.

Aby byla co nejlépe zajištěna propagace, je na každém patře zámku elektronický i tištěný průvodce jednotlivými expozicemi, a to hned v několika jazycích.

Na Hefaiston jezdí také Izraelci a Američané

Kvůli zájmu zahraničních návštěvníků, a to hlavně v době světového setkání uměleckých kovářů Hefaiston, se snaží maximálně vyjít vstříc turistům také hrad Helfštýn.

„Máme průvodcovské texty v několika světových jazycích, katalog a další publikace. Pokud se předem objedná skupinka zahraničních turistů, zajistíme jim mluveného průvodce buď v angličtině nebo němčině,“ řekla pracovnice hradu Helfštýna Hana Ďuráková.

Podle jejích slov mají asi největší zájem o prohlídku Němci, Holanďané a Angličani. V době kovářského svátku se zde ale návštěvníci mohou setkat s cizinci ze všech koutů světa – Spojených států, Izraele a různých evropských zemí.

Jeskyně: přijíždí i tři tisíce cizinců

Na nízkou návštěvnost si rozhodně nemohou stěžovat ani ve vyhlášených Zbrašovských aragonitových jeskyních v Teplicích nad Bečvou.

„Ročně k nám zavítá na 60 tisíc lidí, rekordní návštěvnost jsme zaznamenali v roce 2006, kdy si jeskyně prohlédlo přes 63 tisíc lidí,“ shrnula vedoucí správy jeskyní Barbora Šimečková.

Podle jejích slov tvoří cizinci průměrně tři až pět procent z celkového počtu návštěvníků. „Nejvíce turistů je z Polska a německy mluvících zemí, dále pak ze Slovenska a Nizozemí,“ podotkla Šimečková.

Zahraničním návštěvníkům slouží pro lepší orientaci překlady průvodcovských textů do několika světových jazyků.

„Naše propagace v zahraničí je zajištěna v rámci organizace Správy jeskyní české republiky, která se účastní různých mezinárodních veletrhů,“ dodává dále Barbora Šimečková.

Pro skupiny zahraničních turistů je podle jejích slov zajištěna také průvodcovská služba v cizím jazyce.