„Všechovický zámek našel po dvaceti letech chátrání soukromého majitele, který investoval prostředky na jeho opravu. Loni proběhla výměna oken, letos by se měla opravit střecha,“ poznamenal Josef Březina z přerovské pobočky Národního památkového ústavu v Olomouci. Renesančnímu zámku v Potštátě se zase na severní a východní straně vrátila původní podoba fasády.

Také obnovená sgrafita na zámku v Hustopečích si vysloužila pochvalu památkářů.

„Do svého vlastnictví jsme zámek získali v roce 2001 a postupně se snažíme o jeho opravu. Letos bychom chtěli dokončit jižní stranu, posunout se na nádvoří a opravit i některé místnosti,“ líčí starostka městyse Júlia Vozáková. Na rekonstrukci střechy, která je v havarijním stavu, a také na obnovu fasády žádají letos Hustopeče o dotaci. „Plánů máme samozřejmě hodně. Je to pro nás důležitý prostor i pro konání nejrůznějších společenských akcí,“ dodala starostka.

Z lipnické konírny se stane obřadní síň a kavárna

Velkou proměnou prochází v posledních letech i zámek v Lipníku nad Bečvou. „Lipenský areál je jedním z nejvýznamnějších v okrese a jeho střešní zahrada je úžasné dílo. Město opravilo nejprve zámek, poté se vrhlo na jeho součásti,“ sdělil Březina a dodal, že Lipník se nejprve musel postarat o sjednocení majetkoprávních vztahů. V bývalé konírně, na které dělníci pracují nyní, má nejpozději v létě vzniknout obřadní síň, galerie i kavárna.

Největším z loňských počinů v areálu přerovského zámku je zbudování reprezentativní městské galerie. Ta vyšla na 4,9 milionu korun. Další 2,3 milionu pak stála oprava ohradní zdi. „V další etapě je uvažováno s regenerací a revitalizací zámeckého příkopu, konkrétně s úpravami východního a jižního příkopu, letní scény, přeložkou trafostanice a sadovými úpravami,“ sdělil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

V Tovačově přijde na řadu i park

Opravy a zpřístupnění další části zámku plánují v Tovačově. „I když je to obrovský objekt a finančně je jeho oprava velmi náročná, myslím, že to nejzákladnější, a sice statiku budovy, mají již v Tovačově za sebou. Dalším velkou investicí v budoucnosti bude zámecký park, k němuž se chystá projektová dokumentace,“ doplnil Březina.

(pakk)