„Podzimní sezona se teprve rozjíždí, ale myslím, že letošní úroda je větší než vloni,“ uvedl majitel pálenice ve Střítěži nad Ludinou Tomáš Koláček.
Stejně jako on odhadují situaci i další majitelé pálenic na Hranicku. „Denně uděláme tři až čtyři kotle a pracujeme i o víkendech. Řekl bych, že je to lepší průměr. Velké úrodě před dvěma lety se to nevyrovná,“ uvedl zaměstnanec Pálenice U Lucifera.
V současné době dovážejí lidé do pálenic nejvíce jablka, dalších plodin už je méně. Pěstitelé si nechávají pálit alkohol také z mirabelek a do některých pálenic dovážejí i rané švestky. Těch však letos bude méně než vloni a jejich čas teprve nadejde.
„Máme hodně práce už nyní, ale velká část kvasů se bude pálit až později. Největší nápor očekáváme v období od října do prosince,“ uvedl majitel Hustopečské pálenice Milan Šindler.
Méně často než pálenice vyhledávají lidé na Hranicku moštárny. „Kdysi jsem si mošt nechal dělat, ale dnes, kdy se to dá koupit za pár korun v supermarketu, už do moštáren nejezdím,“ uvedl Jiří Zatoukal z Hranic.
Pokles zájmu o moštování zaznamenal i majitel palírny Pod lípou Tomáš Koláček. „Dříve jsme moštárnu měli, ale nebylo mnoho zakázek. Moštovali jsme v průměru jeden až tři týdny. Kvůli tomu nemělo cenu moštárnu držet,“ uvedl Koláček.
Pálenice na Hranicku od roku 2004 pravidelně kontroluje Celní správa v Olomouci. Ta nyní registruje celkem šest legálních pěstitelských pálenic na Přerovsku. „Kontroly provádíme přibližně jednou za dva měsíce. Zaměřujeme se na správnou funkčnost zařízení a měříme lihovitost vzorků,“ uvedla tisková mluvčí Celního ředitelství v Olomouci Marie Bortlová.
Ta také Deník informovala o tom, že v letošním roce zatím Celní správa neobjevila na Hranicku žádnou nelegální pálenici, a upřesnila, jaké postihy mohou případní majitelé nelegální pálenice očekávat. „Majiteli nelegální palírny a také tomu, kdo by zhotovil nebo přechovával nelegální zařízení na výrobu lihovin, hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok nebo peněžitý trest či propadnutí věci,“ uvedla Bortlová.
Letos zaplatí pěstitelé při pálení 133 korun spotřební daně za jeden litr ethanolu. Pokud však množství vypáleného ethanolu překročí 30 litrů z vlastní dodané suroviny v jednom výrobním období, musí pěstitel za každý litr navíc zaplatit spotřební daň ve výši 265 Kč.
Pavlína Chmelařová