VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Padáková věž byla hitem Středomoravské výstavy, nadchla i dnes

Přerov – Nová výstava v přerovské Pasáží není pouhou nostalgickou vzpomínkou na období první republiky, ale na velkou událost, kterou dokázali v krátké době zorganizovat lidé v Přerově.

26.1.2016
SDÍLEJ:

Unikátní padáková věž na Středomoravské výstavěFoto: Archiv Výstavní síně Pasáž

Středomoravská výstava se konala od 20. června do 16. srpna roku 1936, zavítalo na ní půl milionu lidí. Co všechno obnášela, mohou zájemci zjistit v Pasáži.

Nedělní vernisáže se zúčastnilo několik desítek lidí.

Největší obdiv patřil fotografii padákové věže Masarykovy letecké ligy, nejeden z návštěvníků by adrenalinový seskok padákem podstoupil i dnes.

Mezi materiály expozice je také vstupenka a doklad o seskoku Anny Linhartové. Na výstavu jej zapůjčila její dcera Olga Fárková.

„Seskok absolvovala dokonce dvakrát, to tatínek tak odvážný nebyl. Na padákovou věž by nešel," vzpomněla paní Olga.

Do vzpomínek se ponořil při úvodním projevu také přerovský primátor Vladimír Puchalský.

„O Středomoravské výstavě jsem se dozvěděl od otce, protože jsem v jeho knihovně našel katalog. Bylo mi osm, devět let a zaujalo mě to. Povídali jsme si o tom, chodili jsme na místa, kde se výstava odehrávala a už v té době jsem si říkal, že by bylo krásné, kdyby takovou instalaci Přerov opakoval," zmínil.

„Myslím, že každý starosta Přerova by se o takovou věc měl pokusit. Věřím, že se podaří nastartovat prosperitu Přerova, a že proto uděláme všichni, co je v našich silách a v roce 2026 se Středomoravská výstava uskuteční," doplnil Vladimír Puchalský.

Karel starší ze Žerotína měl k Přerovu kladný vztah

Během vernisáže byla pokřtěna také nová publikace Jiřího Lapáčka s názvem Přerov ve světle korespondence Karla staršího ze Žerotína.

„Není od věci, že si tady připomínáme jeho osobnost. Na Středomoravské výstavě se připomínalo tří sté výročí úmrtí Karla staršího ze Žerotína, letos uplynulo 380. let, kdy 16. října 1636 zemřel na přerovském zámku," přiblížil ředitel přerovského archivu Jiří Lapáček.

Karel starší ze Žerotína prožil pohnutý, dramatický život. Pocházel z významného šlechtického rodu, měl vysoké vzdělání, po jehož dokončení deset let cestoval a poznával šlechtické rody. Po návratu na Moravu začal s politickou kariérou.

„Dochovalo se o něm velké množství archivního materiálu – na osm tisíc listů v kopiáři," dodal Jiří Lapáček s tím, že publikace obsahuje některé pasáže, které se týkají vztahu šlechtice k Přerovu.

„V korespondenci se můžete seznámit s tím, jak pohlížel na Přerov jako na celek, na jeho hospodářství, na jeho správu, jak pomáhal poddaným, kteří se na něj obraceli se svými problémy. Uměl také trestat, nelze si jeho poměr k Přerovu idealizovat, nicméně byl to vztah kladný a nepohlížel na Přerov jen jako na majetek, který mu přináší zisk," uzavřel Jiří Lapáček.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

26.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Česko zpívá koledy ve Vlkoši - 2017
57

Společně jste zpívali koledy v řadě obcí. Tady je velká fotogalerie

Hledáme OBCHODNÍKA DISTRIBUCE do týmu regionálních deníků

Chcete pracovat v novinách? Máte vztah k obchodní činnosti? U nás máte šanci.

Ovace ve stoje! Aneta Langerová vyprodala Městský dům

Neskutečná atmosféra zavládla ve středu v Městském domě. Se svým turné Na Radosti totiž přijela Aneta Langerová, která si přerovské publikum doslova podmanila hned po první písničce.

Vtip? Cyklostezce na Velké Dlážce chybí část

Rozpaky Přerovanů budí nová cyklostezka v ulici Velká Dlážka, která je sice v novotě - ale má jednu vadu na kráse. Uprostřed nově vydlážděné cesty je ostrůvek původního chodníku, který vypadá spíše jako špatný vtip projektanta nebo investora. Důvod? Městu se nepodařilo domluvit s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových na získání tohoto pozemku. Radní ale dostavění úseku slibují.

Řidič srazil ženu a ujel. Byl jsem v šoku, tvrdil

Se zraněním skončila ve Fakultní nemocnici v Olomouci pětašedesátiletá žena, kterou srazil ve středu kolem šesté hodiny večer na silnici v Seifertově ulici v Přerově řidič vozu Škoda.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT