V Palackého ulici se nacházejí dvě školské budovy, které pocházejí z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Byly postaveny v proluce, kde se původně nacházela farská zahrada.

Jedná se o zděné budovy z plných cihel, které jsou čtyřpodlažní a částečně podsklepené.

Bývalá Střední živnostenská škola na adrese Palackého 19 ale vypadá vedle sousední budovy Vysoké školy logistiky s číslem popisným 25 jako chudá příbuzná. Z fasády opadává omítka, dřevěné rámy oken jsou oprýskané.

Stěhování úředníků přerovského magistrátu, kteří vyřizují občanské průkazy a pasy, ve čtvrtek začalo. Stavebními úpravami prochází také prostory bývalé Výstavní síně Pasáž. Od 3. dubna si budou moci lidé vyřídit občanku právě na tomto místě.
Přepážky v bývalém Emosu se ruší, stěhování úředníků v Přerově začalo

„Budovu v Palackého ulici 19 dnes pouze temperujeme, provozní náklady tedy nejsou velké. Její rekonstrukce by přišla na desítky milionů korun, protože je ve špatném technickém stavu,“ řekl náměstek přerovského primátora Miloslav Dohnal (ODS).

V havarijním stavu jsou sítě, odpady, po výměně volají okna i omítky. Právě kvůli velkým nákladům na provoz a nutné rekonstrukci objekt opustila i firma, jež v těchto prostorách dříve provozovala živnostenskou školu.

Nevyšla ani knihovna, tíhu knih by podlahy neunesly

Město před lety jednalo o využití s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Zvažovalo se, že by se do objektu přesunula některá jeho detašovaná pracoviště. Z plánů ale nakonec sešlo.

Ani nápad přemístit sem knihovnu nevyšel. „Když jsme hledali vhodné prostory pro přemístění knihovny, posuzoval se i tento objekt. Problém je ale s únosností podlah - škola není pro knihovnu vhodná,“ uvedl.

Novogotická kaple na hřbitově v Rokytnici u Přerova prochází rekonstrukcí.
Hrobka v Rokytnici prochází náročnou opravou, hotovo by mělo být do tří let

Město nyní jedná o využití části budovy se soukromou školou. „Jednání jsou ale zatím na začátku,“ zmínil Miloslav Dohnal.

Opoziční zastupitelé si umějí představit, že by se objekt využíval jako spolkový dům.

„Od té doby, co se odsud odstěhovala soukromá škola, zeje objekt prázdnotou a je bez vize. Právě spolky přitom po prostorech pláčou a místo pro neformální setkávání by určitě uvítaly. Ať už třeba Svaz letců, Klub českých turistů, filatelisté nebo šachisté. V budově je také tělocvična a je zde možné pořádat i výstavy,“ shrnul zastupitel Jan Horký (Společně pro Přerov). „Je ostuda, že se město nepostará ani o úklid holubího trusu na chodníku,“ uzavřel.