Občanské fórum bylo v Přerově ustanoveno až 26. listopadu a u jeho zrodu stáli například Jaroslav Wykrent, Jiří Žamboch, Josef Plšek, Roman Haken, Květoslava Hauková, Vladimír Hučín, Stanislav Miloš, Jitka Krůčková nebo Petr Dutko.

Sedmadvacátého listopadu se v Přerově demonstrovalo na dvou místech a oba mítinky dokládaly absurdní situaci, ve které se tehdy bývalý režim nacházel. O dění tehdy informovalo i Nové Přerovsko.

„Na 16.30 hodin svolal na tehdejší náměstí Klementa Gottwalda manifestaci okresní výbor KSČ, na 17 hodin bylo u kina Hvězda ohlášeno shromáždění Občanského fóra. Zatímco na první demonstraci se skandovalo Ať žije KSČ!, povel k zahájení druhé dal zpěvák Pavel Novák. A na ní se pro změnu ozývalo Ať žije Fórum!,“ informuje dobový tisk.

Michal Zácha (ODS), náměstek olomouckého hejtmana pro dopravu
Zácha rezignoval na funkci radního. Opozice chce, aby skončil i jako zastupitel

U přerovského Prioru byla v revolučních dnech „zeď nářků“. Letáky, nápisy, ale i výtisky novin byly přilepené i na ohradách, stěnách a na výkladech obchodů. První schůzka Občanského fóra se uskutečnila v restauraci v parku Michalov.

„Prohlášení koordinačního výboru Občanského výboru v Přerově je ze 4. prosince a jsou pod ním podepsáni Josef Plšek, Jaroslav Wykrent, Jitka Krůčková, Jiří Žamboch, Vladimír Hučín, Jaroslav Klímek, Petr Hladký, Čestmír Wykrent a já,“ vzpomněl tehdejší účastník událostí Petr Dutko, který byl prvním polistopadovým starostou města.

Podle jeho slov patřilo mezi požadavky Občanského fóra mimo jiné i přejmenování třídy Lidových milicí na třídu 17. listopadu. V Přerově se v té době měnily názvy mnoha ulic a vedly se kvůli tomu bouřlivé diskuse.

Archeolog Zdeněk Schenk provádí výzkum na parkovišti u Přerovanky v Kratochvílově ulici.
Archeologové narazili na parkovišti u Přerovanky na kanál z 19. století

Jedním z hlavních témat diskusních fór v Přerově těsně po sametové revoluci byla také ekologie. Aktivisté nazvali tři největší hrozby Přerovský trojúhelník. Lidem vadil nadměrný hluk z letiště, ale i popílek z teplárny a zápach chemičky. Pamětníci dodnes vzpomínají na černý a oranžový sníh, ale i zápach, který se linul v nočních hodinách Přerovem.

Do ulic vyšly v devadesátých letech bojovat za lepší ovzduší stovky lidí. Asi nejvíce lidem utkvěl v paměti boj proti nadměrnému hluku na bochořském letišti. 

Listopad 1989 v Přerově