Jen zázrakem se nikomu nic nestalo, přestože tudy denně procházejí rodiče s dětmi a jen několik metrů dál jsou i tenisové kurty.

Město si teď vyjasňuje se zástupci Povodí Moravy, kterému některé stromy v lokalitě patří, jak celou situaci řešit. Strom, který spadl v aleji u tenisových kurtů, měl na první pohled uhnilé kořeny.

Jaká ale byla přesná příčina pádu, zjistí teprve odborníci. Už teď je však podle zástupců přerovského magistrátu jisté, že stromová alej musí pryč.

„Jestli nechceme, aby to dopadlo jako ve Zlíně, kde způsobil pád stromu obrovskou tragédii, měli bychom začít urychleně jednat. Dohodli jsme se, že necháme provést hloubkovou analýzu, která zjistí, v jakém stavu tyto stromy jsou,“ řekl radní Ivo Kropáč (ODS).

Město má podle něj záměr, že asfaltovou cestu podél řeky Bečvu, která je oblíbeným místem procházek maminek s kočárky a využívají ji i cyklisté, opraví. „To ale nemůžeme udělat, dokud nebude hotová odborná studie na posouzení stavu stromů v této aleji,“ podotkl Kropáč.

Zástupci odboru životního prostředí přerovského magistrátu jsou přesvědčeni, že vykácení celé aleje je tím nejvhodnějším řešením.

„Pořád si myslíme, že je nutné nechat provést razantní rekonstrukci aleje. Stromy jsou zchátralé, a jak se ukazuje, i v havarijním stavu,“ zopakoval včera dlouhodobé stanovisko odboru životního prostředí přerovského magistrátu jeho šéf Pavel Juliš.

Rychlost řešení už ale delší dobu komplikují nevyjasněné majetkové poměry. Některé stromy v aleji jsou totiž majetkem Povodí Moravy, jiné zase Úřadu pro zastupování státu.

„Teprve dnes nám to celé oznámili, takže zahájíme šetření přímo na místě. Rozhodně budeme problém řešit,“ ujistila Olga Čechmánková z Povodí Moravy.

Právě Povodí je totiž vlastníkem stromu, jehož pád mohl způsobit neštěstí. „Městu nepatří ani jeden strom a my se staráme pouze o majetek, který městu patří,“ shrnul svůj názor Zdeněk Holas z odboru majetku přerovského magistrátu.

Lidé z Přerova jsou pádem stromu otřeseni. „Díval jsem se na něj zblízka a měl uhnilé kořeny. Jen díky náhodě nedošlo k nejhoršímu. A to vede kolem trať různých závodů a jen o kousek dál jsou tenisové kurty a bufet. Hrůza domyslet, co se mohlo stát, kdyby spadl ve dne, “ uvedl jeden z obyvatel, který bydlí v nedaleké Kozlovské ulici.