„Dárek pod stromeček dostane už ve středu 23. prosince dopoledne dětské oddělení. Nadace Křižovatka darovala nejmenším pacientům monitory dechu a slavnostně jim je předá," informovala mluvčí přerovské nemocnice Radka Miloševská.

Monitory dechu slouží v rámci prevence takzvaného syndromu náhlého úmrtí kojence tak, že sledují dechovou aktivitu dětí a na nenadálou zástavu upozorní hlasitým alarmem.

Pracovníci nemocnice se každoročně snaží sváteční kouzlo a zvyky Štědrého dne přinést pacientům až k jejich lůžkům a ani tento rok nebude výjimkou.

Chodby už zdobí krásné dekorace, na chodbách se blýskají stromečky a na všechny, kteří nebudou moci trávit svátky v kruhu rodiny, čeká tradiční večeře s rybou a salátem.

Na Štědrý den tady zůstane dvě stě pacientů, kteří mají po domluvě s personálem během svátků možnost neomezených návštěv.

„Byť se snažíme všem umožnit, aby byli na Štědrý den doma, někdy to zdravotní stav zkrátka nedovoluje. V rámci možností se tedy snažíme nemocným v našich prostorách svátky alespoň připomenout, ať už dekoracemi, slavnostním menu nebo vánočními zvyky," přiblížila hlavní sestra přerovské nemocnice Zuzana Krčková.

Dietní verze: filé a kaše

Pacienti se mohou těšit i na tradiční večeři, kterou tvoří smažené rybí filé a salát, dále také ovoce s lehkým zákuskem v podobě lineckého kolečka. Ti, kteří musejí dodržovat dietu, dostanou alespoň rybí filé a bramborovou kaši.

Na návštěvu starých lidí, upoutaných na lůžko v léčebně dlouhodobě nemocných, se chystají také dobrovolníci z přerovské charity.

„Přicházíme si s lidmi popovídat, aby se na svátky necítili opuštěně. Kromě toho, že jim zazpíváme na pokoji koledy, od nás dostanou také dárek v podobě betlémků," řekla Marta Šťastná z Oblastní charity v Přerově.