Přestože zatím inverze neudeřila plnou silou, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zjistil počátkem týdne nadlimitní koncentrace u polétavého prachu. Velcí znečišťovatelé ale ujišťují, že v případě zhoršení situace sáhnou k účinným opatřením.

„Nadlimitní koncentrace u polétavého prachu byly v Přerově zachyceny hlavně v pondělí, v úterý už se situace trochu zlepšila,“ informovala Hana Šeděnová z ostravské pobočky ČHMÚ.

Asi nejhorší situace byla v pondělí kolem druhé hodiny odpoledne, kdy hodnota u polétavého prachu dosáhla 68,9 mikrogramů na metr krychlový. Přípustný limit je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový.

„Ovzduší znečišťuje jednak dopravní zátěž, ale vliv má i průmyslová výroba a svou roli hrají i lokální topeniště. Dá se očekávat, že mírně inverzní počasí potrvá až do konce tohoto týdne,“ nastínila předpověď meteoroložka.

Město Přerov loni výjimečně nebylo zařazeno mezi lokality v republice, u nichž považuje ministerstvo životního prostředí za nutné regulovat kvalitu ovzduší. Velké firmy ale přesto v případě, že nastane smogová situace, dokážou pružně reagovat.

„Existuje dohoda s krajem, podle níž postupujeme. Průmyslové firmy se zavazují k nadstandardním krokům, které v období silné inverze omezují prašnost. V našem případě se omezuje manipulace s uhlím ve venkovních prostorách a v krizových obdobích se neplánují ani stavební práce, jež by znamenaly zvýšení prašnosti,“ vyjmenoval opatření v krizových situacích mluvčí přerovské teplárny Dalkia Milan Wagner.

Smog z Ostravska a Polska

Podle Jaroslava Čagánka z odboru životního prostředí přerovského magistrátu je ale hlavním rizikem v období inverze smog, který se na Přerovsko valí z Ostravska a Polska.

„Potřebovali bychom regulovat spíše tyto zdroje v Ostravě a Polsku, smogová situace totiž u nás většinou nastane ve chvíli, kdy se k nám kvůli severovýchodnímu proudění větru dostávají tuhé znečišťující částice z Ostravska,“ řekl Čagánek.

Místní zdroje prý nikdy nejsou hlavní příčinou znečištění.

Podzimní inverzní počasí má podle lékařů přímý vliv na zdraví lidí – v ordinacích alergologů končí astmatici a lidé, které trápí chronické obtíže horních cest dýchacích.

Hygienici proto doporučují nejvíce ohrožených skupinám jako jsou senioři a malé děti omezit vycházky. Lidé by také v těchto dnech měli méně větrat.