Pro otužilce nebylo silvestrovské počasí zrovna ideální. Venku bylo šest nad nulou a ve vodě jen o trochu chladněji – necelé dva stupně.

„Snesli bychom, kdyby napadl sníh, nebo trochu přituhlo. Když totiž venku mrzne, jdeme se do vody ohřát," řekl Milan Svoboda, jeden z hlavních organizátorů tradiční otužilecké show na řece Bečvě, která se v Přerově konala už potřiačtyřicáté.

„Promenáda v plavkách" začala úderem druhé hodiny odpoledne, kdy sestoupili ze schůdků u sokolovny k vodě otužilci v nejrůznějších kostýmech.

Největší aplaus sklidilo miminko s plenkami, ale také rybí hejno, které získalo cenu za nejvydařenější mas­ku.

Silvestrovská otužilecká show na řece Bečvě v Přerově

„Nejdříve jsem vůbec nevěděla, jaký kostým zvolit, ale nakonec jsem se rozhodla pro Santu Clause," svěřila se Alena Juřenová z Prvního plaveckého klubu otužilců v Praze, která se věnuje zimnímu plavání už dva roky.

Jak se k této vášni dostala?

„Podle mě je zimní plavání životní styl. Je krásné, když si může jít člověk zaplavat ve vodě přímo ve městě. Ten pocit je k nezaplacení," dodala plavkyně, jež má podle svých slov zkušenosti spíše se zdoláváním Vltavy. Do Přerova přijela vůbec poprvé.

Do chladných vln se na Silvestra ponořily na tři desítky otužilců, kteří se společně s potápěči postarali o skvělou zábavu.

Poslední den v roce dorazilo ke břehům několik tisíc diváků, takže se Přerov mohl i pochlubit jedním prvenstvím.

„Přestože se tady sešlo mnohem méně plavců než při podobné akci na Vltavě, co do návštěvnosti jsme Prahu pokořili," pochlubil se Milan Svoboda.

Silvestrovská otužilecká show na řece Bečvě v Přerově

Vzpomínalo se na Venclovského

Lidé, zachumlaní v kabátech a čepicích, postávali tentokrát nejen na lávce u loděnice, ale po několikaleté odmlce se jim otevřel také nově postavený Tyršův most. Z něj mohli sledovat kaskadérské kousky otužilců v řece Bečvě – od badmintonového turnaje až po plavbu na nafukovacím rybím hejnu.

Podobně jako každý rok se vzpomínalo na Františka Venclovského, prvního českého přemožitele kanálu La Manche, který žil dlouhá léta v Přerově.  Organizátoři otužilecké show položili kytičku k jeho pamětní desce na zídce u Bečvy.

„Na Frantu vzpomínám jako na bezprostředního a přímého člověka, který dokázal nezištně předávat své vlastní zkušenosti. Vzal jsem si z něj hlavně tu jeho výdrž a touhu nevzdávat se," svěřil se jeden z účastníků Miloš Páč z oddílu zimního plavání TJ Hodolany Sigma Olomouc.

Venclovského prý poznal ve svých osmnácti a byl jeho velkým učitelem.

Silvestrovská otužilecká show na řece Bečvě v Přerově

Nejstarším účastníkem otužilecké show na řece Bečvě byl letos třiasedmdesátiletý Bohumil Pácl z Prostějova. Ten si poté, co bez větších problémů zvládl úsek od lávky u loděnice až k sokolovně, pochvaloval, že byla Bečva nádherně čistá.

„Ani nemám moc červenou kůži a ruce se mi netřepou, takže je to dobré. Pocházím z Jeseníků, stejně jako Vincenz Priessnitz, který léčil všechny nemoci studenou vodou. Myslím, že pravidelné otužování je recept na každou chorobu," uzavřel.